baner

Recenzja

Rdzewiejąca historia

Łukasz Słoński recenzuje Fins de Siecle: Falangi Czarnego Porządku. Polowanie
8/10
Rdzewiejąca historia
8/10
„Fins de Siècle” to wznowienie zbiorczego albumu, w którym znajdziemy „Falangi Czarnego Porządku”, „Polowanie” oraz „Epitafium” będące epilogiem do drugiej z historii. Komiksy Enkiego Bilala oraz Pierre’a Christina przenoszą nas do czasów, kiedy Europę dzieliła Żelazna Kurtyna. Pierwszy z albumów skupia się na Zachodzie, drugi zabiera czytelników w podróż na Wschód.

Tour de Europe

„Falangi Czarnego Porządku”, w dużym uproszczeniu, są historią starców walczących z innymi starcami. Nie są to jednak uciekinierzy z domu spokojnej starości, są to byli uczestnicy walk podczas hiszpańskiej wojny domowej z 1936 r. Na bohaterach, tych negatywnych i potencjalnie pozytywnych, ciąży historia związana minionymi wydarzeniami. Dawni przeciwnicy zmuszają byłych członków Brygady Międzynarodowej do ponownego zwarcia szeregów. Za konflikt, w jaki angażują się lewicowi bohaterowie, przyjdzie, nie tylko im, zapłacić wysoką cenę.

Stworzona w 1979 r. historia pokazuje, jak młodzieńcze ideały zamieniają się w terroryzm i jak sama walka okazuje się często bezcelowa. „Falangi Czarnego Porządku” to także obserwacja starości. Bilal w drobiazgowy sposób pokazuje zmęczone, schorowane i pomarszczone ciała. Ten fizjologiczny aspekt sprawia, iż walka, w jakiej biorą udział bohaterowie, przybiera groteskowy wymiar. W podejmowanych przez nich czynach śmieszność miesza się z grozą. Zwłaszcza gdy dostrzega się finalny efekt działania grupki przyjaciół, która po latach postanowiła po raz ostatni zawalczyć z faszyzmem.

Pęknięcie

Drugi z albumów przenosi czytelników do małego miasteczka w Bieszczadach w 1983 r. Do podgórskiej mieściny zmierzają komunistyczni prominenci z bloku wschodniego. Celem spotkania jest polowanie, jednak dla wielu z zaproszonych gości będzie to mentalna wyprawa w przeszłość. Przeszłość, którą spinać będzie najważniejszych gość spotkania – Wasilij Szewczenko.

„Polowanie” jest bardziej statyczną historią, tutaj nie trafimy na starców biegających z bronią maszynową po europejskich miasteczkach. Bohaterowie tej opowieści są niemal jak zniszczone, nadszarpnięte przez lata gry figury szachowe. I tak jak w szachach wśród bohaterów znajduje się król. Milczący król, wokół którego gromadzą się gońcy. Królowa pojawia się wyłącznie we wspomnieniach króla.

Snuta powoli opowieść pokazuje rozpad politycznej rzeczywistość. Zbudowanej na przemocy, wyparciu oraz wymazywaniu. Przemocy wobec wrogów i przyjaciół, wyparciu własnego ja oraz wymazywaniu przeszłych tożsamości. I to właśnie ta statyczna opowieść będąca historią rozkładu pewnego modelu świata trafiła do mnie bardziej aniżeli „Falangi Czarnego Porządku”. Jest to z pewnością opowieść bardziej refleksyjna i przemyślana. Zarówno na poziomie scenariusza, jak i rysunków. Autorom udało się przedstawić w nieśpieszny sposób pęknięcia świata, który w rzeczywistości za parę lat miał runąć.

Rozpad

Rysunki Bilala rejestrują rozpad. Oczywiście jest on bardziej widoczny w „Polowaniu”, jednak także na „Falangach Czarnego Porządku” zdaje się ciążyć ten apokaliptyczny wymiar ilustracji. W warstwie wizualnej to przybrudzone, jesienne kolory, które zapowiadają zbliżający się koniec. Jednak ten czai się również w sylwetkach bohaterów – zmęczonych i zniszczonych przez wiek ciałach starców. Ten rozpad doskonale wpasowuje się w obie historie, w których czas biegnie nieubłaganie i bezlitośnie.

Patrząc na scenerię, nie trudno dostrzec, że „Falangi Czarnego Porządku” mają zdecydowanie miejski charakter, natomiast „Polowanie” jest bliższe natury. W pierwszym albumie Bilal tworzy miejskie pejzaże, przenosząc bohaterów do Hiszpanii, gdzie możemy podziwiać architekturę Gaudiego, Włoch czy Holandii. W „Polowaniu” bohaterowie trafiają do głuszy. Są tylko oni i ich wspomnienia. I ta bliskość natury czyni tę historię bardziej refleksyjną.

„Fins de Siècle” to różne oblicza polityki. To opowieści o tym, w jaki sposób kształtuje ona losy i postawy ludzi. Komiks jest krytycznym spojrzeniem na polityczny idealizm, który nierzadko prowadzi do terroru. Czy dzisiaj owe opowieści są aktualne? Myślę, że tak, choćby w kontekście spuścizny dawnych bloków politycznych, których widma, i nie mam tu na myśli tylko komunizmu, krążą nie tylko po Europie.

Opublikowano:



Fins de Siecle: Falangi Czarnego Porządku. Polowanie

Fins de Siecle: Falangi Czarnego Porządku. Polowanie

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal
Wydanie: II zbiorcze
Data wydania: Lipiec 2021
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz, Bartek Chaciński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 23,4x31,2 cm
Stron: 200
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328160385
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Rdzewiejąca historia Rdzewiejąca historia Rdzewiejąca historia

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-