baner

Recenzja

Diabeł Stróż i inne opowieści

Jan Sławiński recenzuje Daredevil. Nieustraszony #00
8/10
Diabeł Stróż i inne opowieści
8/10
Do „Daredevila. Nieustraszonego” okraszonego numerem „0” na grzbiecie podchodziłem z pewną nieufnością. Bałem się, że ten 636-stronicowy kloc będzie wypełniony średnimi historiami, dla których nie znaleziono miejsca we wcześniejszych tomach serii nie bez powodu. Poniekąd to prawda – tom zbiera komiksy sprzed ery Bendisa i rozgrywające się pomiędzy jego historiami („Daredevil. Nieustraszony”, tomy 1-3). Mimo wszystko okazało się, że choć w tomie znajdziemy kilka słabszych komiksowych kawałków, znakomita większość tomu stoi na wysokim poziomie.

Album otwiera historia „Diabeł Stróż” pióra Kevina Smitha i z rysunkami Joe Quesady. Komiks był opublikowany już w Polsce dwukrotnie - najpierw podzielony na dwa tomy i wydany w 2004 roku, później w 2014 w ramach WKKM. Przy pierwszym podejściu nie zrobił na mnie wrażenia, ale dziś potrafię docenić zabawę Smitha z postacią Śmiałka, samoświadomy komentarz (choć przemycony niespecjalnie subtelnie) czy fakt, że to w sumie „Born Again” na opak. Choć dialogów jest momentami za dużo (wszyscy wiemy, że Smith kocha słowa – na dialogach oparte są jego filmy, a kto widział jakikolwiek Q&A z jego udziałem, ten wie, że gość nie milknie), to intryga wypada zaskakująco zgrabnie. Jasne, nie jest to poziom ani Millera, ani Bendisa, ale sprawdza się jako nieco inne podejście do Daredevila.

Czy ja przed chwilą napisałem, że w „Diable Stróżu” było trochę za dużo dymków z tekstem? Muszę to odszczekać, bo dopiero „Przed kamerami” pokazuje, ile liter można wcisnąć w komiksowe kadry. Bob Gale (scenarzysta) przedstawia intrygującą opowieść o człowieku, który przychodzi do Matta Murdocka, by postawić Daredevila przed sądem. Jak można się domyślać, to bardzo skomplikuje życie niewidomemu prawnikowi, który przebiera się w czerwony strój. Muszę przyznać, że i tu byłem zaskoczony – sam pomysł wyjściowy jest naprawdę dobry, a Śmiałek zostaje uwikłany w wielowątkową intrygę. To komiks, który mało ma wspólnego z tradycyjnym superhero. Scen akcji jest w nim jak na lekarstwo, a większość wydarzeń rozgrywa się w kancelariach adwokackich i salach sądowych, kadry wypełniają gadające głowy. Mimo to historię czyta się z wypiekami na twarzy, bo twórcy zadbali o nieoczywiste zwroty akcji.

Pozostałe dwie dłuższe historie w albumie łączy postać Echo – głuchej superbohaterki, która potrafi skopiować dosłownie wszystko, co zobaczy (co zapewnia jej doskonałą znajomość sztuk walki). Kobieta debiutuje w komiksie „Części całości” ze scenariuszem Davida Macka, Joego Quesady, Jimmy'ego Palmiottiego. Wikła się w romans z Mattem Murdockiem, jednocześnie chce dopaść Daredevila, który według niej odpowiada za śmierć jej ojca. Jak można się domyślić – gdy w końcu bohaterowie się zetrą w pojedynku, będzie to starcie pełne żaru. To bardzo udane wprowadzenie nowej bohaterki do uniwersum, a jednocześnie kamień milowy w historii Kingpina (ale nie będę za dużo zdradzał, by nikomu nie zepsuć zabawy). Wątki te kontynuuje komiks zatytułowany po prostu „Echo”. To pierwszoosobowa narracja bohaterki, która przedstawia swoją historię i szuka miejsca w świecie po wydarzeniach z „Części całości”. Komiks wyróżnia warstwa graficzna Davida Macka, który miksuje malarskie prace wykonane w różnym stylu, wycinankowe kolaże i kadry stylizowane na dziecięce rysunki wykonane kredkami. Podróż w głąb siebie nabiera dzięki temu niesamowitego, onirycznego charakteru.

Poza tym w najnowszym tomie „Daredevila” znajdziemy kilka dodatków. Są to: ilustrowane opowiadanie Smitha (pierwotnie opublikowane w magazynie „Wizard”), bonusowy zeszyt do historii o Echo (utrzymany w innej stylistyce niż reszta jej historii) czy short na sześć stron, pod którym podpisał się Stan Lee. Nic, bez czego album nie mógłby się obyć, ale też pewnie miły ukłon w stronę komplecistów.

Pewnie zastanawiacie się czy opłaca się wydać 150 złotych na nowy album o Śmiałku. Moim zdaniem warto (zwłaszcza, że w księgarniach internetowych znajdziecie ten komik nawet 45 złotych taniej). Mimo tego, że historie mają różny charakter i często nie są między sobą spójne (chociażby ze względu na odmienny styl rysowników), to stanowią ważne fabuły dla ewolucji postaci. Być może po lekturze tego tomu odkryjecie, że Daredevil inny od tego z komiksów Bendisa i Brubakera też jest fajny, albo wręcz przeciwnie - „Nieustraszony #0” pozwoli Wam docenić jeszcze bardziej swoje ulubione historie o Czerwonym z XXI wieku. Osobiście bawiłem się nieoczekiwanie dobrze – pochłonąłem te grubą cegłę na dwa podejścia i szczerze mówiąc: chcę więcej.

Opublikowano:



Daredevil. Nieustraszony #00

Daredevil. Nieustraszony #00

Scenariusz: Jimmy Palmiotti, Kevin Smith, Bob Gale, David Mack, Joe Quesada
Rysunki: Phil Winslade, David Mack, Joe Quesada, David Ross
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2021
Seria: Daredevil, Marvel Classic
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 636
Cena: 149,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328196841
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Diabeł Stróż i inne opowieści Diabeł Stróż i inne opowieści Diabeł Stróż i inne opowieści

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-