reklama baner reklama

Nowe Teksty

Okładka miesiąca: listopad 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Brzydki i słaby

Tomasz Kleszcz recenzuje Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana
6/10
Brzydki i słaby
6/10
Trzeci tom flagowej serii z udziałem Supermana, pisany przez jednego z najpoczytniejszych scenarzystów ostatnich lat, dostarcza nowych fragmentów historii. Nie robi jednak tego, o co chyba najbardziej chodzi w tym wszystkim. Nie daje zabawy, rozrywki, emocji...

Najpierw dziwni panowie, siedzący w ołowianym cylindrze i mówiący zagadkami. Potem romantyczna scena z fortecy samotności. Potem inne sceny, w redakcji, w kawiarni, w mieszkaniach... Przeskakujemy z jednej do drugiej, czytając dialogi, które próbują być jakieś takie nowoczesne, ale brzmią nienaturalne. Ludzie nie rozmawiają, tylko rzucają tekstami, często urwanymi w połowie zdania. Autor sporadycznie próbuje rzucić żarcikiem, ale słabo to wypada. Jest pani Leone, kobieta o ksywce Thorn, zupełnie nowa supersilna kobieta ... Naomi, Lois Lane no i oczywiście Red Cloud, która też jest kobietą. Stary poczciwy niebieski harcerz występuje rzadko. I jeszcze dostaje baty. Nie radzi sobie z sytuacją. Musi prosić o pomoc Batmana. Do tytułowego Lewiatana prawie nie ma nawiązań. Żadna strona nie przynosi olśnienia. Nie wyłania się geniusz misternie skonstruowanej sieci. Po zaliczeniu ostatniej planszy pozostaje dziwne uczucie skonfundowania.

Szymon Kudrański robi w branży komiksowej prawdziwą Karierę. Na pewno spora grupa czytelników przynajmniej słyszała o człowieku, którego do prowadzenia swojego najważniejszego tytułu namaścił sam Todd McFarlane. Taka nominacja naprawdę robi wrażenie. Z nieukrywaną ekscytacją sięgnąłem zatem po album, dzięki któremu naocznie mogłem się przekonać o talencie tegoż rysownika. Wrażenia wizualne po lekturze określiłbym jako mieszane. Na pewno Kudrański ma świetny warsztat. Bardzo realistyczne podejście. Fotorealistyczne odwzorowanie twarzy. Świetnie prezentują się zwłaszcza dynamiczne sceny walki. Z drugiej jednak strony "wielki" - takie określenie pada z ust samej Lois Lane - Superman wygląda po prostu mizernie. Pomijając posturę, największy zarzut trzeba jednak postawić w stosunku do twarzy teoretycznie głównej postaci. Nie tylko jest do siebie niepodobna w zależności od ujęcia, ale jeszcze najzwyczajniej w świecie brzydka. To jeden z najsłabszych projektów Kryptonijczyka, z jakim spotkałem się na przestrzeni wielu lat. Jest to zaskakujące, zważywszy uwagę na fakt, że najważniejsza (teoretycznie, praktyka wydaje się temu przeczy) postać w komiksie wygląda jednocześnie najgorzej.

Tak znamienite nazwiska obiecują komiksową przygodę na najwyższym poziomie. Warsztatowo w zasadzie może i nie ma się czego przyczepić, ale sama technika to nie wszystko, Temu komiksowi brakuje duszy, magii, mięsa czy też czegokolwiek, co mogłoby dać więcej satysfakcji.

Opublikowano:Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana

Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana

Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Szymon Kudrański
Wydanie: I
Data wydania: 14 Październik 2020
Seria: Superman. Action Comics, Uniwersum DC
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 167x255 mm
Stron: 132
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328158047
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Brzydki i słaby Brzydki i słaby Brzydki i słaby

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-