baner

Recenzja

Wszystko dobre, co się dobrze zaczyna

Jan Sławiński recenzuje Usagi Yojimbo. Początek: Księga 2
8/10
Wszystko dobre, co się dobrze zaczyna
8/10
Odkąd Egmont wypuszcza grubaśne tomy przygód królika-ronina, mam nową ulubioną serię. W recenzji tomu pierwszego „Usagi Yojimbo Saga” żałowałem, że muszę niejako czytać serię od środka – wspomniany tom zbiera bowiem komiksy publikowane przez Dark Horse Comics od 1997 roku, a wcześniej seria ukazywała się nakładem Fantagraphic Books. Dzięki dwuczęściowemu wydaniu „Usagi Yojimbo. Początek” w ręce polskiego czytelnika trafiają pierwsze przygody długouchego samuraja z lat 1984 -1996. I są równie udane co późniejsze komiksy Stana Sakaiego.

Świat przedstawiony w komiksie odzwierciedla realia Japonii okresu Edo, którą zamieszkują antropomorficzne zwierzęta. Mimo to posiadają ludzkie cechy i przywary. Usagiego charakteryzuje czystość serca, podążanie drogą samuraja, a najważniejszy jest dla niego honor. Zawsze stanie w obronie słabszych i nie boi się żadnego niebezpieczeństwa. Z kolei na jego drodze stają nie tylko demony, ale przede wszystkim ludzie (zwierzęta) napędzani najgorszymi pobudkami – chciwością lub żądzą zemstą. Właśnie to sprawia, że opowieści Sakaiego często przybierają formę przypowieści z morałem lub przewrotną puentą. Tym samym stają się uniwersalne – zakorzenienie w historii, polityce i realiach Kraju Kwitnącej Wiśni to fascynujące tło, które nie czyni historii nieprzystępnymi. Twórca serii już tutaj żongluje gatunkami (komedia, romans, horror, obyczaj), opowiada historie o różnej wadze fabularnej (od melancholijnych wspomnień, przez krótkie humoreski, po pełną akcji i epickiego rozmachu opowieść o wojnie) i przemyca w fabułach ciekawostki na temat japońskich obyczajów (w jednym z późniejszych tomów mamy opowieść o wykuwaniu samurajskich mieczy, tutaj możemy się dowiedzieć jak krok po kroku powstają japońskie latawce).

Ciekawie czyta się pierwsze komiksy o króliku-samuraju, znając jego kolejne przygody. Choć większość historii o roninie stanowi zamknięte opowieści, które można poznawać w oderwaniu od reszty, to przez większość z nich przewijają się ci sami bohaterowie drugiego planu. „Usagi Yojimbo. Początek” pozwala spojrzeć na pierwsze spotkanie królika z łowcą nagród Genem czy odważną Tomoe; zobaczyć jak kształtowała się jego relacja z Jotaro i matką brzdąca, a także dowiedzieć się jak Usagi trafił pod skrzydła senseia Katsuichiego. Najwierniejsi czytelnicy serii docenią smaczki i elementy, które wypełniają „białe plamy” – charakter dzielnego samuraja nabiera głębi, gdy poznamy kolejne fakty z jego przeszłości, dawnych rywali i przyjaciół, nieszczęśliwą miłość. Dodatkowy bonus stanowią elementy czysto humorystyczne – jak chociażby pojawienie się pewnej wyrośniętej jaszczurki, która w japońskiej popkulturze niejednokrotnie zniszczyła Tokio.

To niesamowite, jak dojrzałym twórcą był Sakai od samego początku. Pod względem fabularnym jego pierwsze komiksy niczym nie ustępują odcinkom serii bliższym współczesności. O tym, że mamy do czynienia z komiksami z końca lat 80. mogą świadczyć głównie rysunki – zwłaszcza w pierwszych historiach uroczo niedoskonałe, z zaburzonymi proporcjami (duże głowy, dziwna mimika postaci). Trudno traktować to jednak jako poważny zarzut, bo styl Sakaiego kształtuje się z każdym kadrem i z każdą niemal stroną jest coraz lepszy.

Finalnie dwa tomy „Usagi Yojimbo. Początek” to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy chcą poznać serię o króliku-roninie, jak i dla tych, którzy zaczęli ją czytać od dalszych wydań. Ci pierwsi będą mogli poznać historię chronologicznie i z pewnością zanurzą się w niej bez reszty. Ci drudzy – jak ja – wypełnią „białe plamy” i jeszcze bardziej docenią kunszt Sakaiego, w którego serii wszystkie elementy są na właściwym miejscu.

Opublikowano:Usagi Yojimbo. Początek: Księga 2

Usagi Yojimbo. Początek: Księga 2

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I zebrane
Data wydania: Lipiec 2020
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 480
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328198821
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Wszystko dobre, co się dobrze zaczyna Wszystko dobre, co się dobrze zaczyna Wszystko dobre, co się dobrze zaczyna

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-