baner

Recenzja

Z gry do komiksu

Tymoteusz Wronka recenzuje Bloodborne #01: Śmierć snu
6/10
Z gry do komiksu
6/10
W pierwszym tomie komiksu inspirowanego grą „Bloodborne” Alesa Kota i Piotra Kowalskiego otrzymujemy dwie niepowiązane historie, które pokazują nam dwa różne aspekty świata. I choć dostajemy całkiem sporo informacji, to jednak przede wszystkim rodzą one pytania; odpowiedzi brak, więc razem z bohaterami poruszamy się po omacku.

W pierwszej historii śledzimy poczynania Łowcy – czyli postaci, w którą wciela się gracz. Na swojej drodze napotyka niezwykłe dziecko, dzięki któremu ma nadzieję rozwiązać przynajmniej niektóre kwestie. Niewiele toczy się po myśli Łowcy, a dzięki temu mamy okazję zobaczyć różne wyobrażone przez twórców potwory… i inne koszmary. Historia, łącznie z retrospekcjami, chyba miała być emocjonalna, ale ten aspekt nie do końca wyszedł.

Druga, bardziej rozbudowana opowieść, to historia badacza pragnącego poznać prawdę, a jednocześnie wyjaśnić, co też skrywa kościół i jak jest powiązany z zarazą. Stara się też pomóc innym, ale stoi również przed wyborem, którego musi dokonać wieku naukowców: czy skorzystać z wyników w imię większego dobra?

Z grą „Bloodborne” miałem kontakt marginalny: ot, pewnie z godzinę popatrzyłem jak kumpel siecze kolejne stwory i pokazuje mi co ciekawsze lokacje. Bez wątpienia miała klimat – i właśnie tego elementu oczekiwałbym po komiksowej adaptacji. Duet za nią odpowiadający wywiązał się z tego zadania przyzwoicie, szczególnie w pierwszej zamieszczonej w tomie historii. Na planszach, rysowanych nieco w stylu gry, ale jednak we własnym stylu, bez problemu rozpoznawałem niektóre z lokacji. W drugiej części, nieco bardziej kameralnej, Kowalski zmienia podejście, bardziej koncentrując się na postaciach. Bardziej przypominało to kadry z jego komiksu „Wiedźmin. Klątwa kruków”, jeśli pominąć obszerne fragmenty tekstowe odzwierciedlające „pamiętnik” bohatera.

W pierwszym tomie komiksowego „Bloodborne” jest kilka niezłych momentów, Piotr Kowalski potrafi oddać klimat, ale generalnie jest to pozycja raczej dla fanów gry. Za mało tu elementów naświetlających fabułę i stawiających takie pytania, by chciało się poznać odpowiedzi. Prawdopodobnie gracze mogą wywnioskować z lektury więcej, ale czy celem była pozycja wyłącznie dla graczy? Być może więcej dowiemy się w kontynuacji, ale na razie mamy do czynienia z pozycją średnią.

Opublikowano:Bloodborne #01: Śmierć snu

Bloodborne #01: Śmierć snu

Scenariusz: Ales Kot
Rysunki: Piotr Kowalski
Kolor: Brad Simpson, Kevin Enhart
Ilustracja: Andre Lima Araujo, Chris O'Halloran, Jeff Stokely, Nick Percival, Tradd Moore, Damien Worm, John Bivens
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2019
Seria: Bloodborne
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 17x26 cm
Stron: 224
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328197862
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Z gry do komiksu Z gry do komiksu Z gry do komiksu

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-