baner

Recenzja

Szczucie cycem w obronie Gotham

Jan Sławiński recenzuje Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa
3/10
Szczucie cycem w obronie Gotham
3/10
Sięgnąłem po „Ptaki nocy. Tajemnice i morderstwa” skuszony i nazwiskiem nagradzanej scenarzystki Gail Simone, i na fali popularności filmu z Harley Quinn. Film okazał się dla mnie rozczarowaniem, podobnie jak komiks. Choć twórcy obu tytułów skupiają się na innych bohaterach i inaczej przedstawiają „twarde babki”, trudno oprzeć się wrażeniu, że ponoszą klęskę w tych samych momentach. W obu przypadkach założenia były obiecujące, jednak finalny efekt nie spełnił oczekiwań.

Komiks Gail Simone i Eda Benesa (wspomaganego chwilami przez innych rysowników) skupia się na Barbarze Gordon, Czarnym Kanarku i Huntress. Trzy twarde kobiety, które walczą ze zbrodnią na ulicach Gotham City. Przebiegłe, silne, inteligentne, dające sobie radę w niebezpiecznym świecie zdominowanym przez mężczyzn z bicepsami wielkości arbuzów (i dziwną modą na długie włosy związane w kucyk). Tak przynajmniej seria wygląda w teorii, bo w praktyce zachowania bohaterek jest często nielogiczne, w niektóre infantylne wymiany zdań ciężko uwierzyć (przecierałem oczy ze zdumienia), a przez wulgarną warstwę graficzną na pierwszy plan wychodzi fizyczność bohaterek, których najważniejszą supermocą jest chyba to, że potrafią oszukać prawa anatomii.

Niestety, w to, że mamy do czynienia z wyzwolonymi kobietami, które mają jakikolwiek charakter, musimy uwierzyć na słowo scenarzystce. Przyznaję bez bicia, że jestem okropnie zawiedziony, zwłaszcza że Gail Simone jest głośnym nazwiskiem w branży i miałem nadzieję, że przeleje w serię nieco kobiecej wrażliwości. Historia mnie znudziła, bohaterki rozczarowały, a rysunki zwyczajnie odrzucają. Mimo że „Ptaki nocy” to seria publikowana na początku XXI wieku, to rysownik, Ed Benes, mentalnie zatrzymał się w latach 90. XX wieku. Kobiety mają ogromne biusty, skąpe stroje i – jak już wspomniałem – przy każdej okazji wyginają się w tak nienaturalnych pozach, że aktorki porno mogłyby im pozazdrościć gibkości. Nie chodzi o to, że jestem jakoś specjalnie pruderyjny i odrobina golizny mnie razi, ale w tym przypadku jest ona po prostu zbędna. Ani w jednym momencie takie epatowanie seksualnością nie było potrzebne w tej serii, tym bardziej, gdy miała ona zerwać ze stereotypowym postrzeganiem kobiecych bohaterek w komiksach DC. „Ptaki nocy” to przedziwne kuriozum, niepewne własnej tożsamości i dające wątpliwą przyjemność z lektury. Nie polecam.

Opublikowano:Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa

Ptaki Nocy. Tajemnice i morderstwa

Scenariusz: Gail Simone
Rysunki: Joe Bennett, Ed Benes, Michael Golden
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2020
Seria: Ptaki Nocy
Tłumaczenie: Marek Starosta
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 288
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328196155
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Szczucie cycem w obronie Gotham Szczucie cycem w obronie Gotham Szczucie cycem w obronie Gotham

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Cello -

Ale bełkot. Akurat rysunki w tym komiksie są świetne, co do fabuły to nie wiem bo jeszcze nie czytałem.