baner

Recenzja

Superbohaterowie z przyszłości

Jan Sławiński recenzuje Era Kwantowa
6/10
Superbohaterowie z przyszłości
6/10
Akcja „Ery Kwantowej” rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach z regularnej serii „Czarny Młot”. Superbohaterowie znani z cyklu Jeffa Lemire'a są już tylko wyblakłym wspomnieniem, podobnie jak ich następcy z przyszłości – wszechświat pozbawiony obrońców ugina się pod rządami tyrana. Młody Marsjanin, zafascynowany legendami o Czarnym Młocie i Lidze Kwantowej, spróbuje zebrać nową drużynę superbohaterów, by uratować galaktykę.

Wciąż rozrastające się wzdłuż i wszerz uniwersum „Czarnego Młota” to fascynujący projekt. Jego architektem jest jeden człowiek, Jeff Lemire, który pisze scenariusze do wszystkich komiksów tego cyklu, a jednocześnie całość nie sprawia wrażenia jedynie serii superbohaterskiej, jakich wiele, a właśnie ambitnego projektu zaprojektowania całego uniwersum. Lemire czerpie garściami z doświadczeń setek twórców, którzy na przestrzeni dekad tworzyli historie dla Marvela i DC. O ile tam na skomplikowanie świata przedstawionego złożyły się setki pomysłów setek kreatywnych ludzi, tak w przypadku „Czarnego Młota” wszystko dzieje się w głowie jednego człowieka. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Lemire panuje nad wykreowanym światem i jak konsekwentnie go rozwija.

Nawet jeśli najnowsza odsłona cyklu, rozgrywająca się w przyszłości „Era Kwantowa” jest jak na razie najsłabszą odsłoną serii. Nie zrozumcie mnie źle – to wciąż kawał porządnej lektury, jednak ani nowi bohaterowie, ani problemy, przed jakimi stają, nie wzbudziły we mnie większych emocji. Sam świat przyszłości to miks dobrze nam znanych motywów sci-fi (jest tu trochę „Star Treka”, trochę kosmicznego „Dragon Balla” i motywy znane z „Legionu Superbohaterów”) - zarówno pod względem fabularnym, jak i estetycznym „Era Kwantowa” jest dość generyczna, a tym samym trochę nudna.

Najwięcej frajdy sprawia czytelnikowi łączenie kropek – na pierwszy rzut oka „Era Kwantowa” może wydawać się osobną fabułą, ale w trakcie lektury okazuje się, że jest tu mnóstwo elementów, które łączą ją z bohaterami z Farmy. Właśnie to sprawia, że warto po „Erę Kwantową” sięgnąć – by zobaczyć, jak konsekwentnie Lemire rozwija swój świat i jak dobrze wszystko tu do siebie pasuje, nawet jeśli na podstawowym poziomie komiks nie daje tyle frajdy z lektury, co poprzednie odsłony cyklu „Czarny Młot”.

Opublikowano:Era Kwantowa

Era Kwantowa

Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Wilfredo Torres
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2019
Seria: Czarny Młot
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 176
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328142770
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Superbohaterowie z przyszłości Superbohaterowie z przyszłości Superbohaterowie z przyszłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-