baner

Recenzja

Marvel na wysokich obcasach

Jan Sławiński recenzuje Mockingbird
7/10
Marvel na wysokich obcasach
7/10
O charakterze „Mockingbird” najlepiej świadczą krótkie zajawki fabuły kolejnych zeszytów, które trafiły do tomu zbiorczego. Agentka Bobbi Morse musi stawić czoła niekończącym się kolejkom w klinice dla superbohaterów, następnie bierze udział w imprezie BDSM dla superprzestępców, w tajnej bazie na dnie oceanu spotyka byłego męża, na okręcie wycieczkowym spędza wakacje, które sponsoruje facet z głową konia. A to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na czytelników komiksu Chelsey Cain i Katarzyny Niemczyk (na drugim planie przewijają się też Spider-Man, Kaczor Howard i pieski corgi). Kto liczy na poważne podejście do superhero, ten może doznać szoku.

I w tym lekkim tonie przygód Bobbi Morse leży siła komiksu. Bohaterka jest sarkastyczna, potrafi celnie spuentować otaczającą ją szaloną rzeczywistość. Zdaje sobie sprawę z tego, że w łańcuchu pokarmowym świata Marvela jest sto lat za Avengersami. Wie też, że są ludzie, którzy jej potrzebują. W komiksie znajdziemy kilka metakomentarzy, a narracja jest uatrakcyjniona przez różnego rodzaju przerywniki – czasem będziemy mogli zajrzeć do akt medycznych tajnej agentki, innym razem zobaczyć instrukcję „jak wchodzić z buta”. Nie ma mowy o nudzie, bo niemal każdy zeszyt to nowa „sprawa miesiąca” (nie licząc historii o statku wycieczkowym, która jest rozciągnięta na trzy zeszyty i stanowi wybuchowy finał serii). Wszystko to sprawia, że komiks Cain i Niemczyk czyta się z uśmiechem na twarzy, a osadzenie przygód Mockingbird nieco na uboczu głównych wydarzeń pozwala autorkom na więcej swobody.

Album zamykają dwa zeszyty „New Avengers” napisane przez Briana Michaela Bendisa i narysowane przez Mike'a Deodato oraz Howarda Chaykina. W zestawieniu z nimi widać, jak bardzo seria Cain i Niemczyk (z gościnnymi występami jeszcze dwóch rysowników) wyróżnia się na tle „standardowego superhero”. Samoświadomą zabawę konwencją z ciekawą bohaterką na pierwszym planie i zadziornymi, „radosnymi” rysunkami zastępuje typowa, nudna sieczka fabularna i „smutne jak pizda” rysunki (parafrazując Bolca z filmu „Chłopaki nie płaczą”). Przeskok jest ogromny i może wywołać niesmak.

Jeśli podobał Wam się „Hawkeye” Matta Fractiona i „Ant-Man” Nicka Spencera, to myślę, że również dla „Mockingbird” znajdzie się miejsce w Waszych serduszkach. A jeśli nie przekonuje Was tego typu humor, to – na Boga! - sprawdźcie komiks dla samych rysunków Katarzyny Niemczyk.

Opublikowano:Mockingbird

Mockingbird

Scenariusz: Chelsea Cain
Rysunki: Katarzyna Niemczyk
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2019
Seria: Mockingbird, Marvel Now 2.0
Tłumaczenie: Weronika Sztorc
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 16,7x25,5 cm
Stron: 256
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328142039
WASZA OCENA
9.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
9 /10
Zagłosuj!

Galerie

Marvel na wysokich obcasach Marvel na wysokich obcasach Marvel na wysokich obcasach

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-