baner

Recenzja

Mag za paczkę fajek

Jan Sławiński recenzuje Hellblazer. Tom 2
5/10
Mag za paczkę fajek
5/10
Już pierwszy tom „Hellblazera” pisany przez Briana Azzarello pozostawił mnie z uczuciem zawodu. Narzekałem, że opowiadane przez scenarzystę historie równie dobrze mogłyby mieć zupełnie innego bohatera i komiks wiele by na tym nie stracił. I choć same w sobie były ciekawe, to jednak Constantine w interpretacji Azzarello rozczarowywał swoją nijakością. W drugim tomie wcale nie jest lepiej.

John dalej przemierza Stany, załatwiając prywatne sprawy i przy okazji rozwiązując paranormalne zagadki. Mamy tu kilka jednozeszytówek i trzy dłuższe opowieści – w pierwszej cofamy się do punkowych czasów Constantine'a i jesteśmy świadkami pewnego przekrętu, w drugiej zwiedzamy konserwatywne Południe i poznajemy grupę neonazistów, w trzeciej towarzyszymy agentowi FBI, który bada zagadkę... śmierci Johna Constantine'a.

W podejściu Azzarello nic się nie zmieniło – dalej pisze swoje historie tak, jakby najważniejszymi cechami charakteru Johna Constantine'a były fajki, płaszcz i blond włosy. Jednocześnie jego scenariuszom bliżej do „100 Naboi” niż do fabuł o okultystycznym detektywie z Liverpoolu. Najlepiej o jego podejściu do bohatera świadczy rozciągnięta na niemal pół albumu opowieść „Popiół i kurz w Mieście Aniołów”, w której sam Constantine praktycznie się nie pojawia. Przypadek?

Być może historie Azzarello do „Hellblazera” lepiej sprawdzają się, gdy czyta się je po runach Delano, Ennisa, Jenkinsa i Ellisa, a więc zgodnie z chronologią. Być może wtedy ich amerykański charakter staje się pożądanym powiewem świeżości, podobnie jak nowe ("leję na niego ciepłym moczem") podejście do bohatera. Wyrwane z tego kontekstu fabuły Azzarello (a tak zostały opublikowane w Polsce) są jednak rozczarowaniem, które dodatkowo ma negatywny wpływ na czytelnika: utrudnia zrozumienie fenomenu tej legendarnej serii.

Opublikowano:Hellblazer. Tom 2

Hellblazer. Tom 2

Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Giuseppe Camuncoli, Guy Davis, Marcelo Frusin, Rafael Grampa
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2019
Seria: Hellblazer
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 336
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141438
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Mag za paczkę fajek Mag za paczkę fajek Mag za paczkę fajek

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-