baner

Recenzja

Prawdziwa natura Farmy

Jan Sławiński recenzuje Czarny Młot #03: Era Zagłady. Część 1
7/10
Prawdziwa natura Farmy
7/10
Kto czytał poprzednie albumy z uniwersum „Czarnego Młota”, ten z pewnością ucieszy się na wieść, że w tomie trzecim głównej serii - „Erze Zagłady” - Jeff Lemire i Dean Ormston wyjawiają największą tajemnicę swojego cyklu. Czytelnik dowiaduje się, czym jest tajemnicza Farma, czyli miejsce akcji komiksu, w którym zostali uwięzieni ex-superbohaterowie. Naiwny jednak ten, kto pomyśli, że wiedza ta rozwiązuje wszystkie problemy i prowadzi do szczęśliwego zakończenia. Nic bardziej mylnego.

Lektura trzeciego tomu „Czarnego Młota” pozostawiła mnie ze sporym uczuciem niedosytu. Z jednej strony dlatego, że widniejący w podtytule dopisek „część 1” sprawia, że historia urywa się w najciekawszym momencie. Tak naprawdę dostajemy tylko połowę opowieści i choć Lemire upchał tu naprawdę sporo ważnych wydarzeń, to jednak cliffhanger z finału pozostawił mnie z uczuciem zawodu. Z drugiej natomiast strony, wszystko co prowadzi do wspomnianego cliffhangera, a także wyjaśnienia tajemnicy Farmy, wydaje mi się przeprowadzone bardzo pospiesznie. Nie będzie chyba wielkim spoilerem, jeśli powiem, że niektórzy bohaterowie w tym komiksie mają okazję zwiedzić alternatywne rzeczywistości i inne wymiary. Jest to ciekawy pomysł, a każdy ze światów, który odwiedzają, ma potencjał na to, by być miejscem akcji przynajmniej kilku zeszytów. Niestety, potencjał ten nie zostaje wykorzystany, a bohaterowie szybko wracają na stare śmieci. Po co ten pośpiech, Jeff?

Graficznie komiks wciąż stoi na wysokim poziomie. Choć udar mózgu, który przeszedł rysownik Dean Ormston, spowolnił jego pracę nad serią, to nie wpłynął na jakość prezentowanych tu plansz. Ponownie mamy tu mnóstwo nawiązań do starych komiksów, a tym razem scenarzysta wraz z rysownikiem chętniej zapuszczają się w rejony opowieści grozy, co urozmaica pulpowy charakter „Czarnego Młota”, jaki dotychczas znaliśmy. Na uwagę zasługują projekty postaci z innych wymiarów, a także fenomenalne okładki wydań zeszytowych.

Trzeci tom „Czarnego Młota” to wciąż komiks na poziomie, do którego przyzwyczaili nas twórcy poprzednich odsłon serii. Prawdziwa natura Farmy, ujawniona w tym tomie, wywraca nie tylko życie bohaterów do góry nogami, ale zapowiada fascynujące wydarzenia, jakie mogą dopiero nadejść. Zanim to jednak nastąpi, polski czytelnik będzie miał okazję przenieść się o 100 lat w przyszłość – do „Ery Kwantowej”, którą na grudzień zapowiedział Egmont.

Opublikowano:Czarny Młot #03: Era Zagłady. Część 1

Czarny Młot #03: Era Zagłady. Część 1

Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Dean Ormston
Kolor: Dave Stewart
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2019
Seria: Czarny Młot
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 132
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328142770
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Prawdziwa natura Farmy Prawdziwa natura Farmy Prawdziwa natura Farmy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-