Recenzja

Przegryzając się przez historię

Tymoteusz Wronka recenzuje Palcojad. Tom 2
6/10
Przegryzając się przez historię
6/10
Kontynuacja serii o mordercach z Buckaroo nie przynosi żadnych rozwiązań. Ani też niespecjalnie stawia nowe znaki zapytania.

Buckaroo to bardzo specyficzna miejscowość: żadna inna nie wydała w historii tylu seryjnych morderców. Jest to wręcz lokalna atrakcja turystyczna, bo przecież odrobina pikanterii potrafi zabarwić nawet najbardziej nijaką mieścinę. Problem jest tylko jeden: w tym mieście nadal giną ludzie, a nad pojawianie się kolejnych zabójców ma swoje korzenie w tajemnicy sięgającej kilka dekad w przeszłość.

Chciałoby się więc spytać: co to za tajemnica? Na razie możemy się domyślać, bo choć Joshua Williamson rzuca pewne poszlaki, to bardzo pilnuje się, by niczego istotnego nie ujawnić. I tu właśnie pojawia się jeden z głównych problemów drugiej części „Palcojada”: poza zarysowaniu ogólnych ram i przedstawieniu postaci, niespecjalnie widać pomysł na dalsze przyciągnięcie czytelnika.

Owszem, bohaterowie (w tym gronie m.in. policjantka, były agent, tytułowy Palcojad) natrafiają na nowe tropy, czasem nawet na bardzo istotne i namacalne wskazówki, ale niespecjalnie to pcha akcję i śledztwo do przodu. Niby są sceny z dreszczykiem, pojawiają się zwroty akcji i nowe wątki, ale po lekturze ma się jednak wrażenie, że drepcze się w miejscu.
Serię jak na razie ratuje tytułowy Palcojad, postać niejednoznaczna i skrywająca niejedną tajemnicę. Co prawda i tu ma się czasem wrażenie, że wymogi scenariuszowe narzucają niekoniecznie właściwą wizję i przesadną tajemniczość, ale na razie się to broni, mimo iż motywacji jedynie możemy się domyślać.

Komiks czyta się… szybko. Historia przekazywana jest często obrazami, z niewielką ilością tekstu – co specjalnie nie dziwi, skoro informacji do przekazania jest stosunkowo niewiele. Rysunki Mike’a Hendersona są przejrzyste, nieźle prowadzą narrację, choć czasem zbyt wygładzone, przez co czasem wytracające klimat.

Pierwszy tom serii pozostawił bardzo dobre wrażenie, które niestety rozmyło się podczas lektury kontynuacji. Williamson nie potrafił ani utrzymać klimatu pierwszej części, ani też zainteresować rozwojem fabuły. Być może poprowadzone w tym tomie wątki zaowocują ciekawym finałem, ale na razie mamy do czynienia z syndromem środka serii: gdy pierwsze zauroczenie przeminie, a twórcy wytracą impet, to wychodzą na wierzch braki i niedociągnięcia. Lub, jak w tym przypadku przede wszystkim, pewna miałkość scenariusza. Warto dodać, że do albumu dołączono sporo dodatków: okładki zeszytów, przykładowy scenariusz czy przykład pracy grafików nad konkretnymi planszami.

Opublikowano:Palcojad. Tom 2

Palcojad. Tom 2

Scenariusz: Joshua Williamson
Rysunki: Mike Henderson
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2019
Seria: Palcojad
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 17,0x26,0 cm
Stron: 304
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328142237
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
2 /10
Zagłosuj!

Galerie

Przegryzając się przez historię Przegryzając się przez historię Przegryzając się przez historię

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-