baner

Recenzja

Ostatnie ukąszenie Pająka

Krzysztof Zimiński recenzuje Transmetropolitan. Tom 5
8/10
Ostatnie ukąszenie Pająka
8/10
Saga Pająka Jeruzalem dobrnęła w końcu do finału. Dziennikarz zakończył swoją misję, a my musimy się pożegnać z nim, przynajmniej do następnej powtórki. To ciekawy, wart odnotowania moment, bo na chwilę obecną polska publika zna już w całości większość najmocniejszych tytułów ze stajni Vertigo.

Seria Warrena Ellisa i Daricka Robertsona trafiła do osławionego imprintu DC dość krętą ścieżką. Pierwotnie przygody Pająka miały ukazywać się w Helix, innym podwydawnictwie, które miało zajmować się fantastyką, ale zostało skasowane. Nie potrzeba było dużo czasu, by bezczelny dziennikarz stał się jedną z ikon Vertigo, przez kolejne 60 zeszytów tropiąc niegodziwości cyberpunkowego świata, będącego parabolą naszej rzeczywistości.

Tak jak wspominałem przy okazji recenzji poprzednich tomów - seria w połowie zaliczała pewne spowolnienie, tak jakby Warren Ellis kumulował pomysły na zakończenie, które chciał nieco odwlec w czasie. Piąty tom daje nam właśnie mocy finał - z wybuchami, szczękiem broni palnej oraz maszyny do pisania, w którą klepie Pająk. Dostajemy niemal dokładnie to, czego mogliśmy oczekiwać po zamknięciu tego cyklu, wzbogacone o serię tekstów prasowych Jeruzalema, opatrzonych grafikami znanych i lubianych artystów.

Pająk Jeruzalem - chociaż jest wredną mendą - pozostaje pewnym wyidealizowanym herosem stającym za słabszymi i wykorzystywanymi. Także seria ma w sobie pewne idealistyczne przesłanie o sile Prawdy, o którą warto walczyć, i chciałoby się wierzyć, że ta zawsze zatriumfuje, tak jak w komiksie. Warren Ellis daje nam jednak pewną nauczkę - ktoś o tę walkę musi walczyć, a rzesze muszą tych wojowników wspierać, bo inaczej marny nasz los. I o tym w zasadzie przez te 60 zeszytów opowiada "Transmetropolitan", choć warto dodać, że nie jest tu ważny sam cel i prosta recepta na lepszy świat, liczy się też podróż, a zwiedzanie Miasta z Pająkiem było ciekawą wycieczką, spojrzeniem w zwierciadło, które mówi o nas samych.

Opublikowano:Transmetropolitan. Tom 5

Transmetropolitan. Tom 5

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Darick Robertson
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Sierpień 2019
Seria: Transmetropolitan
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 384
Cena: 109,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141261
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ostatnie ukąszenie Pająka Ostatnie ukąszenie Pająka Ostatnie ukąszenie Pająka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-