reklama baner reklama

Nowe Teksty

Zły dzień Claytona Cole'a
Panic o "II wojna domowa. Amazing Spider-Man"
Marvel mówi: sprawdzam
Pawełek o filmie "Avengers. Koniec gry"
Kosmos jest do kitu!
Sławiński o "Invincible #04"
Gert się (nie)zmienia
Wronka o "Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka"
Batman i chaos
Kleszcz o "Batman Metal #03: Mroczny wczechświat"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

  • MFKiG 30
  • Miejsce: Łódź, Expo Łódź, aleja Politechniki 4
    Od: 2019-09-27
    Do: 2019-09-29

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Gert się (nie)zmienia

Tymoteusz Wronka recenzuje Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka
7/10
Gert się (nie)zmienia
7/10
Gert od lat błąka się po Baśniowie, próbując znaleźć drogę do domu. Stała się zgorzkniała, okrutna i lekkomyślna – ale czego się spodziewać po dorosłej kobiecie uwięzionej w ciele dziewczynki, która w dodatku nie może się wydostać z magicznej krainy, w której jedne istoty próbują cię zabić… a inne mogą zabić słodkością?

Niemniej w trzecim tomie zatytułowanym „Grzeczna dziewczynka” nadarza się szansa, by przerwać ten impas… choć pierwsze historie jeszcze na to nie wskazują. Początek to całkiem zabawna opowieść o psychofance, która pozwala głównej bohaterce przejrzeć się w nie do końca krzywym zwierciadle. Efektem tego jest postanowienie, że od tego momentu Gert będzie… dobra. Niestety nie wszystko idzie po jej myśli, bo w dużej mierze nadal jest sobą i szybciej macha zabójczymi kawałami żelastwa, niż próbuje zrozumieć, co się wokół niej dzieje.

Kolejne historie naprowadzają nas na nowe wątki, których efektem jest faktyczna przemiana bohaterki w dobrą i słodką dziewczynkę. A wtedy… wszystko idzie jak z płatka, świat jest piękny, a powrót do domu coraz bliższy, jeśli tylko nie upomną się o nią grzechy przeszłości. Dla urozmaicenia w międzyczasie mamy poboczną historię z wiernym pomagierem Gert w roli głównej: to alternatywna opowieść o jego życiu, które przybrałoby zupełnie inny obrót, gdyby nie poznał bohaterki „Nienawidzę Baśniowa”. I tu mamy do czynienia z porą dawką humoru, przewrotności i grania z konwencją – czyli tego, z czego Young uczynił sedno swojej opowieści.

Po lekturze drugiego tomu serii obawiałem się, że Skottie Young popada w schemat i będzie nam serwował różne wariacje tego samego, czyli masakr urządzanych przez bohaterkę na różnych fantastycznych stworzeniach. W trzeciej odsłonie poniekąd także to mamy, ale akcenty zostają inaczej rozłożone, a gdy dodać do tego poboczną historię i transformację Gert, to otrzymujemy całkiem zgrabną i zróżnicowaną opowieść, oczywiście podlaną odpowiednią dawką brutalności i absurdu. W dodatku końcówka zapowiada całkowitą zmianę klimatu, więc pozostaje czekać na polską premierę finału serii.

Opublikowano:Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka

Nienawidzę Baśniowa #03: Grzeczna dziewczynka

Scenariusz: Skottie Young
Rysunki: Skottie Young
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2019
Seria: Nienawidzę Baśniowa
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 136
Cena: 42,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381107945
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
6 /10
Zagłosuj!

Galerie

Gert się (nie)zmienia Gert się (nie)zmienia Gert się (nie)zmienia

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-