baner

Recenzja

Pająk znowu kąsa

Krzysztof Zimiński recenzuje Transmetropolitan. Tom 4
7/10
Pająk znowu kąsa
7/10
Pająk Jeruzalem znowu wchodzi na wojenną ścieżkę, biorąc na celownik niegodziwców swojego świata. Gdy pisałem o trzecim tomie Transmetropolitana, zwracałem uwagę na lekki spadek kondycji serii. Pająk zbyt ostro wszedł w politykę i kwestie społeczne, by nie odczuć konsekwencji swoich działań. Kwestią czasu było zebranie się w nim masy krytycznej prowadzącej do miniaturowej detonacji wewnątrz jego czaszki, ale przed tym Warren Ellis postanowił nieco poprzeciągać swoją historię, odwlec ostatni akt w czasie. Czwarty tom to ten moment, gdy niesforny dziennikarz otrząsa się z pewnego marazmu i znowu na poważnie bierze za swoją robotę.

Trudno przy okazji czwartego tomu tej serii napisać coś nowego, bo znowu mamy do czynienia z typowymi dla tej serii elementami. Pająk przechadza się po swoim ukochanym i znienawidzonym mieście, zaglądają tam, gdzie inni nie mają odwagi. Widzi desperację, dziecięcą prostytucję, korupcję na najwyższych szczeblach władzy, spiski, obojętność społeczeństwa. Widzi i opisuje, dodając swój komentarz, mający być policzkiem dla jego biernych czytelników, bo Pająk jest sumieniem dla tych, którym się wydawało, że będzie im się żyło łatwiej, gdy stłumią ciekawość i uczucia. Nie przewidzieli, że Jeruzalem, nawet jeśli wywalą go z gazety, a prezydent nadużyje swoich uprawnień, by pokazać mu swoją siłę, dalej będzie robił swoje, a w dodatku będzie zmotywowany w swojej misji bardziej niż kiedykolwiek.

Transmetropolian jak każda dobra fantastyka pozostaje parabolą. To nie eskapistyczna wizja bliskiej przyszłości, to metafora naszej rzeczywistości, w dodatku metafora ponadczasowa, bo wydaje się, że ten komiks jest jeszcze bardziej aktualny niż w momencie swojej premiery. Można się tu doszukiwać odniesień do polityki amerykańskiej, brytyjskiej czy nawet polskiej, choć od debiutu cyklu minęły dwie dekady. Warrel Ellis i Darrick Robertson stworzyli dzieło ponadczasowe i choć w czwartym tomie Pająk nie idzie jeszcze na całość, dopiero przygotowując swoją ofensywę, to i tak przedostatni album jest niezłą przygrywką do finału.

Opublikowano:Transmetropolitan. Tom 4

Transmetropolitan. Tom 4

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Darick Robertson
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Kwiecień 2019
Seria: Transmetropolitan
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 288
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141254
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pająk znowu kąsa Pająk znowu kąsa Pająk znowu kąsa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-