baner

Recenzja

Batman po europejsku

Tomasz Kleszcz recenzuje Batman. Mroczny książę z bajki
7/10
Batman po europejsku
7/10
Marini to artysta komiksowy znany na polskim rynku od dość dawna. Ten włoski autor pracujący w typowo europejskim stylu tym razem wziął na warsztat postać z komiksów na wskroś amerykańskich. Wyszedł z tego całkiem niezły koktajl.

Jeden z popularniejszych współczesnych europejskich komiksiarzy debiutował w Polsce w 2001 roku swoją autorską serią Cygan, stworzoną prawie dziesięć lat wcześniej. Dość charakterystyczna, ekspresyjna kreska oraz żywe kolory były znakiem rozpoznawczym serii. W późniejszych latach na rynku pojawiły się kolejne tytuły, które dzięki oryginalnemu stylowi są rozpoznawalne z miejsca. Taki też jest Mroczny Książę z Bajki.
Historia, choć nieskomplikowana, ma swój urok i plasuje się gdzieś pomiędzy masową rzemieślniczą robotą a wybitnymi, pojawiającymi się zdecydowanie zbyt rzadko tytułami. Jej trzonem jest konflikt pomiędzy Nietoperzem i jego największym, najdziwniejszym i najniebezpieczniejszym przeciwnikiem - Jokerem. Sprawy znacznie się komplikują, kiedy w życiu Bruce'a pojawia się kobieta twierdząca, że ma z nim dziecko.

Fabuła utrzymana jest w dość lekkiej konwencji i ma swoje lepsze i gorsze momenty. Poza Jokerem pojawi się także Selina oraz Harley Quinn. Nie od dziś wiadomo, że Marini lubi sobie porysować epatujące seksem przedstawicielki płci pięknej, więc ich występ jest wręcz naturalny. Aczkolwiek gdybym miał być szczegółowy, ich seksapil stoi w niejakim kontraście do naprawdę lekkiego tonu, w jakim reszta albumu jest utrzymana.

To, co stanowi o sile tego tytułu, to zdecydowanie grafika. Świat wykreowany przez Mariniego jest bardzo ciekawy wizualnie. Dominująca w amerykańskich komiksach komputerowa kolorystyka zastąpiona jest przez ulubioną technikę artysty - akwarelę. Prezentuje się ona wyjątkowo dobrze zwłaszcza w miejskich pejzażach. Gotham wygląda niezwykle malowniczo i klimatycznie. Dzięki własności farb wodnych, które w rękach zdolnego artysty potrafią stać się potężnym narzędziem, miasto wydaje się być mroczne i jednocześnie - dzięki brakowi wyrazistych granic - lekkie. Imponujące wrażenie robi zwłaszcza kilka rozkładówek, których rozmiar pozwolił na pokazanie Mariniemu pełni swoich umiejętności.

Mroczny Książę to świetnie zilustrowany, bardzo lekki i – całościowo go ujmując - oryginalny projekt z najpopularniejszym superbohaterem świata. Dla fanów rzecz konieczna, dla wszystkich pozostałych na pewno warta sprawdzenia. Na tle dużej konkurencji jawi się jako produkt o dość świeżym oraz innowatorskim podejściu, a jest to bardzo dużo i wcale niełatwo trafić dziś na takie produkty.

Opublikowano:Batman. Mroczny książę z bajki

Batman. Mroczny książę z bajki

Scenariusz: Enrico Marini
Rysunki: Enrico Marini
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2019
Seria: DC Deluxe
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 18,0x27,5 cm
Stron: 144
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328134591
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Batman po europejsku Batman po europejsku Batman po europejsku

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-