baner

Recenzja

O przyjaźni przekraczającej granice światów

Przemysław Pawełek recenzuje Labirynt
8/10
O przyjaźni przekraczającej granice światów
8/10
Góreck to czerwony, humanoidalny stwór, zamieszkujący fantastyczny świat. Krainy, które przemierza, choć pełne fantastycznych miejsc i przedmiotów, wydają się jednak być szare i pogrążone w przemijaniu, wręcz zapomnieniu. Jego świat nabiera kolorów, gdy pojawia się Nico - młody chłopiec, będący jego jedynym przyjacielem. Każde pojawienie się chłopaka ściągało też zawsze przygody i towarzyszące im komplikacje, ale i tak lepsze to, niż bycie świadkiem rozkładu. Od ostatniej wizyty Nico minęło jednak zbyt dużo czasu i Góreck wybiera się w podróż, mającą przynieść odpowiedzi na pytania, których dotąd bał się zadać.

"Labirynt" to intrygująca i pełna emocji opowieść o wszystkim, co w życiu ważne. Brazylijczyk Thiago Souto zabiera nas w podróż po wyjątkowym świecie, gdzie najpierw czeka na nas niezrozumienie, potem coraz lepsze pojmowanie jego bohaterów, aż do refleksyjnego finału, w którym wyjaśnią się najważniejsze wątki. Nie jest to zbyt złożona historia, ale autorowi udało się zagrać na mojej ciekawości, jednocześnie upychając tu motywy miłości i przyjaźni, poświęcenia czy stawiania czoła wyzwaniom. Mógłbym pokusić się o rozwinięcie tych wątków, ale nie chcę za dużo zdradzać, a właśnie o składanie ze sobą kolejnych elementów opowieści tu chodzi. Ograniczę się do stwierdzenia, że Souto proponuje psychodeliczną podróż po meandrach ludzkiej podświadomości, by powiedzieć nam coś o nas samych.

Efekt jego pracy nie byłby pewnie w połowie tak dobry, gdyby nie rysunki. W "Labiryncie" dużą rolę odgrywa właśnie kreska, plastyczność, wizualność tego dziwnego świata, do którego zabiera Brazylijczyk. Sceny fantastyczne mieszają się tu z rzeczywistością i gotów jestem się pokusić o przypuszczenie, że te pierwsze sprawiały autorowi dużo więcej frajdy przy rysowaniu, zwłaszcza, gdy w kadrze pojawiał się nasz czerwony bohater.

"Labirynt" to nietypowa opowieść. Niby o niczym, ale jednak o wszystkim. Fantastyczna, choć o prawdziwych ludziach i emocjach. Prosta i banalna, ale jednocześnie posiadająca w sobie mądrość, pewną głębię. W efekcie jest tu uniwersalność, przekaz zrozumiały w niemal każdym zakątku globu i skierowany do osób w każdym wieku, zarówno do rodziców, jak i dzieci. Nie będę usiłował przekonywać, że to komiks dla każdego, bo to historia zdominowana bardziej przez podróż i poznawanie, niż przez akcję, ale nie mam wątpliwości, że nie brakuje w naszym kraju amatorów właśnie takich introspektywnych i nie do końca oczywistych wypraw.


Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Labirynt

Labirynt

Scenariusz: Thiago Souto
Rysunki: Thiago Souto
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2019
Tłumaczenie: Marek Cichy
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 195x295 mm
Stron: 216
Cena: 109,00 zł
Wydawnictwo: Mandioca
ISBN: 9788395319112
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

O przyjaźni przekraczającej granice światów O przyjaźni przekraczającej granice światów O przyjaźni przekraczającej granice światów

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-