baner

Recenzja

Zakochany w ptakach

Tymoteusz Wronka recenzuje Audubon. Na skrzydłach świata
8/10
Zakochany w ptakach
8/10
Komiks o fascynacjach i człowieku, który jest w stanie poświęcić wszystko, by za nimi podążyć.

Wydawnictwo Marginesy niedawno weszło na komiksowy rynek z nietypową ofertą: nie znajdziemy tu trykociarzy czy historii przygodowych. W zamian możemy się spodziewać powieści graficznych, biograficznych i popularnonaukowych. W ten nurt doskonale wpasowuje się „Audubon. Na skrzydłach świata” – komiks o człowieku, o którym zapewne inaczej byśmy nie usłyszeli w naszym kraju.

John James Audubon był amerykańskim przyrodnikiem francuskiego pochodzenia z pierwszej połowy XIX wieku. W młodych latach próbował kariery handlarza, ale gdy popadł w tarapaty finansowe, postanowił oddać się swojej pasji: badaniom nad ptakami. Wyróżniało go przy tym podejście – nie rysował ich w statycznych pozycjach, a starał się uchwycić ich naturalne pozy, oddać to, jak zachowują się w naturze. Na podróżach po Stanach spędził większość życia, ale jego dzieło przedstawiające ptaki Ameryki uznawane jest obecnie za niezwykle cenne.

Należy przy tym zaznaczyć, że „Audubon. Na skrzydłach świata” nie pretenduje do miana typowej opowieści biograficznej. Owszem, mamy to sporo informacji z życia przyrodnika, widzimy kluczowe fragmenty jego życia, ale jednocześnie nie ma się wrażenia, że mamy do czynienia ze spójną opowieścią – raczej z impresjami z życia bohatera, które podkreślają jego zapał, fascynację, a nawet szaleństwo, które objawia się niekończącymi się podróżami, wbrew rodzinie, finansom i własnemu zdrowiu. Bez wątpienia Audubon był człowiekiem, który był w stanie poświęcić wszystko, by tylko spełnić swoje marzenie.

Komiks jest narysowany w dość prosty sposób, miejscami niemalże dwuwymiarowo. Ilustratorowi postaci niespecjalnie wychodzą (a raczej ma specyficzną manierę ich rysowania), ale o wiele lepiej wypadają rysunki, gdy ma do czynienia z plenerami. Bez wątpienia jednak w sztuce rysunku daleko mu do samego Audubona (kilka jego rycin zostało zamieszczonych na końcu albumu).

„Audubon. Na skrzydłach świata” to przede wszystkim opowieść o pasji tak wielkiej, że gna człowieka do przodu bez względu na konsekwencje. Bohater tej historii z pewnością nie jest wzorcem do naśladowania dla przeciętnego członka społeczeństwa, ale z drugiej strony właśnie dzięki osobom takim Audobon ludzkość potrafi osiągnąć coś wielkiego lub pięknego.

Opublikowano:Audubon. Na skrzydłach świata

Audubon. Na skrzydłach świata

Scenariusz: Fabien Grolleau
Rysunki: Jeremie Royer
Okładka: Olga Mysłowska
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2019
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 192
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-73-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-