baner

Recenzja

Młody Corto, młody Rasputin, młody Jack London

Krzysztof Zimiński recenzuje Corto Maltese. Młodość
6/10
Młody Corto, młody Rasputin, młody Jack London
6/10
Przy dziewiątym tomie serii Corto Maltese przedstawiać już zanadto nie trzeba. Czytelnik zna tego maltańskiego marynarza i jego charakter. Wie, że ciekawość, żądza przygód i elementarny brak pokory zawsze pchają go tam, gdzie dzieje się właśnie coś ciekawego, przez co nasz bohater co i rusz pakuje się w tarapaty. Tak samo jest i tutaj.

"Młodość" zgodnie z tytułem to historia retrospektywna, niejako prequel serii. Mamy rok 1905 i dobiega końca wojna rosyjsko-japońska. Sam Corto jest tu postacią niemal z trzeciego planu, choć istotną dla fabuły, ale sama historia skupia się na pozbawionym skrupułów rosyjskim dezerterze, przedstawiającym się jako Rasputin, oraz pisarzu Jacku Londonie. Koniec wojny, jako zwiastun pokoju, nie jest być może najbardziej dynamicznym motorem fabuły, ale Pratt zadbał o to, by bohaterom nie było za łatwo. Rasputin musi unikać patroli zarówno swojej, jak i wrogiej armii, a i London, któremu grozi śmierć, musi kombinować, jak ujść z życiem. Oczywiście wybawieniem dla obu bohaterów będzie nasz marynarz.

Niestety dziewiąty tom serii nie jest porywający. Przez większość czasu bohaterowie łażą albo ze sobą rozmawiają, a od czasu do czasu Rasputin pakuje komuś kulkę w brzuch albo głowę. Nie jest to też komiks jak na Pratta zbyt interesujący wizualnie - to konserwatywna kompozycja plansz, podzielonych na sześć kadrów, na których zwykle ktoś coś mówi. Momentem wytchnienia jest krótka, oniryczna scena pojedynku, gdzie autor odpuszcza sobie dialogi, by pójść w nietypowe kadrowanie, niestety są to tylko dwie plansze.

"Młodość", choć chronologicznie wyprzedza inne tomy serii, nie jest raczej dobrym początkiem dla nowych czytelników - ci powinni sięgnąć po tom pierwszy albo od razu razem z Corto udać się na Syberię. Dziewiąty tom jest dla fanów, którzy chcą poznać początki trudnych relacji marynarza z Rasputinem, także miłośników historii może zaciekawić splecenie przygód bohaterów z historią wojen minionego wieku, ale nawet to nie czyni tego albumu czymś więcej, niż pozycją do zaliczenia.

Opublikowano:Corto Maltese. Młodość

Corto Maltese. Młodość

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Kolor: Patrizia Zanotti
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Seria: Corto Maltese, Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216 x 285 mm
Stron: 72
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141193
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Młody Corto, młody Rasputin, młody Jack London Młody Corto, młody Rasputin, młody Jack London Młody Corto, młody Rasputin, młody Jack London

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-