baner

Recenzja

Delegacja

Łukasz Słoński recenzuje Odrodzenie #04: Ucieczka do Wisconsin
8/10
Delegacja
8/10
Czwarty tom „Odrodzenia” pokazuje, iż Seeley w dalszym ciągu radzi sobie ze swoją opowieścią i seria, jak na razie, nie zjada własnego ogona.

Po względnie spokojnym trzecim albumie atmosfera w Wausau się zagęszcza, a dodatkowo wychodzi poza obszar objęty kwarantanną. To zaś pozwala na pewne urozmaicenie w prowadzonym przez główną bohaterkę śledztwie. W tle wyprawy poza granicę Wisconsin rozgrywają się pomniejsze dramaty, w których uczestniczą osoby z najbliższego otoczenia Dany Cypress.

Seeley skupia się na niełatwych relacjach między bohaterami, które rzutują na ich codzienną egzystencję. W tym przypadku, co mogliśmy już dostrzec w poprzednich częściach, pomocny okazuje się małomiasteczkowy klimat, gdzie każdy zna każdego. Na teraźniejszość starszego pokolenia mieszkańców Wausau cień kładzie ich przeszłość, która w skrajnych sytuacjach dochodzi do głosu. A głos ten potrafi być nad wyraz cierpki.

Czwarty tom „Odrodzenia” pokazuje, że mamy do czynienia z nieszablonowym komiksem, w którym horror przyjmuje supernaturalne, jak i całkiem realne oblicze. W pierwszym przypadku jest to problem związany z pojawieniem się "ożywieńców", których obecność odciska się wyraźnym piętnem na życie bohaterów. Ten drugi, bardziej ukryty, dotyczy szaleństwa tkwiącego w człowieku, a napędzanego przez żądzę zysku, władzy, ale i miłości. Seeley zdaje się wiedzieć, że horror, to nie tylko potwory żerujące na ludzkich zwłokach, ale także piekło tkwiące wewnątrz człowieka. I ten drugi wymiar grozy bywa zdecydowanie straszniejszy.

Na tworzenie wciągającego klimatu Wausau wpływa nie tylko scenariusz Seeleya, ale także rysunki Mike Nortona. Artysta serwuje czytelnikom kilka dosadnych scen, które pokazują, iż mają do czynienia z horrorem. Norton potrafi także stworzyć bardziej stonowane momenty, choćby rozmowa między dwoma starszymi mężczyznami, których twarze oświetla zachodzące słońce. Rysownik zdecydowanie potrafi sprostać „emocjonalnej” stronie komiksu.

„Odrodzenie” to w dalszym ciągu dobrze napisania historia, w której twórcom udało się połączyć horror z obyczajową opowieścią. Zachowanie owych proporcji pozwala z zaciekawieniem śledzić miejską kronikę Wausau.

Opublikowano:Odrodzenie #04: Ucieczka do Wisconsin

Odrodzenie #04: Ucieczka do Wisconsin

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Seria: Odrodzenie
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260mm
Stron: 128
Cena: 42,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-634-4
WASZA OCENA
7.50
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Delegacja Delegacja Delegacja

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-