Lady S.

Recenzja

Naśladowcy

Łukasz Słoński recenzuje Ex machina #02
8/10
Naśladowcy
8/10
„Ex Machina” Briana K. Vaughana to udany przykład połączenia historii superhero z wątkami politycznymi. Już pierwszy tom pokazał, że snuta przez scenarzystę opowieść będzie nietypowa, choćby ze względu na moce głównego bohatera. Te pozwalają mu na komunikowanie się z urządzeniami oraz wpływanie na ich działanie. W drugim tomie znalazło się oczywiście miejsce dla niezwykłych umiejętności Hundreda/Potężnej Maszyny, jednak scenarzysta skupia się przede wszystkim na jego politycznej karierze.

W swojej pracy Hundred mierzy się z różnymi kłopotami, które miewają związek z piastowanym przez niego urzędem. Na jego biurko trafia m.in. problem alarmów samochodowych. Scenarzysta pokazuje jednak, iż nawet tak pozornie prosta sprawa wymaga główkowania i politycznego lawirowania. Osoby spragnione zakulisowych gierek nie powinny czuć się zawiedzione, ponieważ Vaughan aż nadto obarcza „swojego” bohatera urzędniczymi obowiązkami. W drugim tomie nie brakuje także fragmentów ukazujących wcześniejsze życie Hundreda. Pozwalają one na prześledzenie jego losów sprzed objęcia funkcji burmistrza Nowego Jorku. Owe „przebitki” z przeszłości nierzadko mają wpływ na teraźniejsze losy mężczyzny.

„Ex Machina” to także opowieść superbohaterska, co widać w momentach, w których Potężna Maszyna mierzy się z mniej lub bardziej niebezpiecznymi opryszkami. Takich fragmentów nie brakuje, choć to nie one zdają się grać pierwsze skrzypce w „politycznym” życiorysie Hundreda. Superhero w wykonaniu Vaughana to jednak nie tylko walki. To także fragmenty, w których bohaterowie trafiają m.in. do sklepu z komiksami. W jego wnętrzu czytelnicy odnajdą choćby zalegające na regałach „Planetary” i „Authority”. Vaughan potrafi z powodzeniem poruszać się po „podwórku” pełnym zamaskowanych herosów.

Specyficzne, skupione na postaciach ilustracje Tony’ego Harrisa doskonale oddają charakter historii, w których ważniejsze od widowiskowych walk okazują się rozmowy na korytarzach miejskiego ratusza. Z tego też powodu rysownik koncentruje się przede wszystkim na bohaterach „Ex Machiny”, jednak nie pomija tła – Nowego Jorku. W komiksie, którego akcja została osadzona w jednej z najbardziej rozpoznawalnych metropolii świata, nie mogło więc zabraknąć charakterystycznych miejsc. Na kadrach odnajdziemy choćby Statuę Wolności czy uratowaną przez Hundreda samotną wieżę WTC.

„Ex Machina” przypadnie do gustu czytelnikom czerpiącym przyjemność z obecności polityki w komiksach superbohaterskich. Losy Hundreda spodobają się także miłośnikom opowieści o superbohaterach zainteresowanych ich życiem po godzinach pracy . Bo – co pokazuje Vaughan – wymiana kostium na garnitur nie musi być nudna.

Opublikowano:Ex machina #02

Ex machina #02

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Tony Harris
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2018
Seria: Ex machina
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 252
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328134515
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Naśladowcy Naśladowcy Naśladowcy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-