baner

Recenzja

Spisek w Fabryce Snów

Tymoteusz Wronka recenzuje Podniebny Harry #02: Holywoodland
6/10
Spisek w Fabryce Snów
6/10
Po wydarzeniach, które były przedstawione w „Wakandzie”, pierwszym tomie serii Etienne Willema, tytułowy bohater musiał zapaść się pod ziemię. To jednak niespokojna dusza, więc gdzieś musiał wypłynąć na powierzchnię. A gdzie lepiej błysnąć niż w Hollywood? Harry co prawda jest tam tylko pilotem-kaskaderem, ale nie przeszkadza mu to otrzeć się o wielkie gwiazdy. I oczywiście wpędza go to w kolejne kłopoty.

Te są dwojakiego rodzaju. Znajomość (nie ukrywajmy, intymna) z ponętną aktorką ściąga mu na głowę awanturę ze strony (byłej/aktualnej/ponownej* - *niepotrzebne skreślić) dziewczyny. Groźniejszy jest jednak fakt, że przy okazji podrzuca mu wykradzione materiały, co ściąga na głowę bohaterów solidne kłopoty i po raz kolejny muszą rozwikłać spisek, jednocześnie walcząc o życie. W efekcie mamy tu przygodowo-sensacyjną fabułę, która powoli uświadamia nam, że w przedwojennych Stanach Zjednoczonych z wizji Willema mamy do czynienia z szeroko zakrojonym spiskiem, którego macki potrafią sięgać naprawdę daleko.

Narracja „Hollywoodland” poprowadzona jest lepiej, niż miało to miejsce w „Wakandzie”. Lekko awanturnicza konwencja oczywiście wymaga odrobiny chaosu i szybko zmieniających się okoliczności, ale jednocześnie historia sprawia wrażenie bardziej przemyślanej. Z drugiej strony scenarzysta dodaje kilka elementów, nazwijmy je fantastycznymi, które budzą zainteresowanie i zapewne będą stanowiły kanwę dla fabuły przyszłych tomów.

W recenzji poprzedniej części pisałem, że niestety rysunki nie stoją na tym poziomie, co te znane z innego albumu Willema, czyli „Miecza Ardeńczyka”. Także i tutaj nie sięgają tego poziomu, ale zantropomorfizowani bohaterowie prezentują się już lepiej, a całość zyskuje na klimacie dzięki nieźle dobranej kolorystyce.

„Hollywoodland” nie oferuje niczego nadzwyczajnego, ale jego lektura sprawia większą przyjemność niż „Wakandy”. Bardziej przemyślana i nieco lepiej narysowana historia budzi nadzieję, że całość zmierza w dobrym kierunku i być może warto dać „Podniebnemu Harry’emu” jeszcze jedną szansę.

Opublikowano:Podniebny Harry #02: Holywoodland

Podniebny Harry #02: Holywoodland

Scenariusz: Etienne Willem
Rysunki: Etienne Willem
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2019
Seria: Podniebny Harry
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x285 mm
Stron: 48
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328135925
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Spisek w Fabryce Snów Spisek w Fabryce Snów Spisek w Fabryce Snów

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-