baner

Recenzja

Superdzieciaki dojrzewają do bycia superbohaterami

Jan Sławiński recenzuje Runaways #02
7/10
Superdzieciaki dojrzewają do bycia superbohaterami
7/10
Po zniszczeniu przestępczej organizacji własnych rodziców, Runaways mają pełne ręce roboty. Muszą pomóc zagubionemu nastolatkowi, który być może w przyszłości doprowadzi do zagłady Avengers; na ich drodze staje Super-Skrull; wplątują się też w aferę kryminalną, gdzie główne skrzypce gra duet Cloak i Dagger.

Tom pierwszy „Runaways” był długą, rozpisaną na 18 zeszytów historią, która gdzieś w połowie traciła swój impet. Kontynuacja to trzy mniejsze fabuły, właściwie od siebie niezależne i połączone jedynie postaciami tytułowych dzieciaków. Pozytywnie wpływa to na dynamikę scenariusza, nie pozwala też na nudę – jeśli historia o Super-Skrullu nam nie pasuje, to zaraz przeskakujemy do następnej przygody. Na przestrzeni komiksu dzieciaki radzą sobie coraz lepiej: ich niedojrzałość, która w tomie pierwszym była równie urocza, co na dłuższą metę po prostu irytująca, tutaj stopniowo znika, zastąpiona przez coraz większe doświadczenie i pewność siebie. Uciekinierzy lepiej się dogadują, sprawniej posługują swoimi supermocami, przez co czytelnik nie wywraca oczami, widząc ich nieporadność (co przy poprzednim albumie zdarzało mi się co kilkanaście stron).

Drugi tom „Runaways” czytało mi się lepiej niż album otwierający cykl – historie nie są tak rozwlekłe, dzieje się sporo, a sami bohaterowie zachowują się wreszcie choć trochę bardziej poważnie. Scenarzysta, Brian K. Vaughan, ograniczył również ich miłosne westchnienia na rzecz akcji i oszczędził czytelnikom przestarzałych popkulturowych referencji w dialogach. Kilka cameos wywołało uśmiech na twarzy, bo postacie jak Spider-Man czy Wolverine pojawiają się w małych, ale zapadających w pamięć epizodach. Na końcu albumu znajdziemy zeszyt zilustrowany przez Skottiego Younga, w którym Uciekinierzy wdają się w bijatykę z X-Men – niby nic niewnoszący do fabuły dodatek, a cieszy bezpretensjonalnością fabuły i urokliwym stylem charakterystycznych rysunków Younga (na które patrzy się o wiele przyjemniej, niż na prace etatowego grafika serii, Adriana Alphony).

Opublikowano:Runaways #02

Runaways #02

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Adrian Alphona, Takeshi Miyazawa, Skottie Young
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2018
Seria: Runaways, Marvel Classic
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 17,0x26,0 cm
Stron: 324
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126794
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Superdzieciaki dojrzewają do bycia superbohaterami Superdzieciaki dojrzewają do bycia superbohaterami Superdzieciaki dojrzewają do bycia superbohaterami

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-