reklama baner reklama

Nowe Teksty

Okładka miesiąca: listopad 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Kosmiczne początki Toma Kinga
Sławinski o "Omega Men. To już koniec"
Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Ballady i romanse

Jan Sławiński recenzuje Sambre
6/10
Ballady i romanse
6/10
W „Sambre” szaleństwo idzie w parze z wielką miłością, zdrada rodzi morderstwo, a tajemnica zamożnego rodu miesza się z krwawymi wydarzeniami historycznymi. Autorzy, Bernard Yslaire (scenariusz i rysunki) i Balac („współpraca autorska przy tomach 1-2”), zabierają czytelnika do czasów rewolucji 1848 roku, a część akcji rozgrywa się na ulicach Paryża podczas Wiosny Ludów. Śledzimy losy Bernarda, który trawiony wielkim uczuciem wyrusza na poszukiwanie zakazanej miłości i jest gotów poświęcić dla niej dobre imię rodu Sambre.

Romans historyczny rządzi się swoimi prawami. Dużo tu nadętych dialogów i wielkich, dramatycznych gestów, które mają podkreślać trudną sytuację bohaterów i pokazać, jak sprzeczne emocje targają ich zmęczone dusze. Stylizacja stylizacją, ale mnie ten nadmiar zwyczajnie męczył – kadry są przeładowane dramatycznymi przemowami, ale przez większość czasu zupełnie nie czułem powagi całej sytuacji, ani stawki, o jaką toczy się gra. Zakazana miłość i mroczne tajemnice zamożnego rodu to klisze, wokół których kręci się fabuła „Sambre”, a użalające się nad sobą postacie nie wnoszą do nich ożywczej energii. Komiks nabiera rozpędu w połowie, gdy zmienia się sceneria, pojawiają się nowe postaci, akcja toczy się kilkoma równoległymi torami, a czytelnik wreszcie ma szansę uwierzyć w bohaterów i ich pobudki.

Polskie wydanie „Sambre” to zbiór czterech albumów, które razem stanowią zamkniętą całość, a jednocześnie są zaledwie elementem większej układanki – rodzinnej sagi rozpisanej na wiele pokoleń (o których przeczytamy w aż trzech odpryskowych albumach pod wspólnym tytułem „Wojna Sambre’ów”). Założenia serii są intrygujące, jednak sposób wprowadzenia ich w życie zupełnie do mnie nie przemawia. Bernard Yslaire nie zna umiaru, nie potrafi się pohamować w nadmiernej stylizacji, a cierpi na tym zarówno dramaturgia, jak i realizm przedstawionej historii. „Sambre” nie jest komiksem złym, jednak po skończonej lekturze pozostaje niesmak – dla dobra czytelników jakiś redaktor powinien przytemperować epigońskie zapędy autora.

Opublikowano:Sambre

Sambre

Scenariusz: Bernard Yslaire, Balac
Rysunki: Bernard Yslaire
Wydanie: II
Data wydania: Listopad 2018
Seria: Sambre, Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 21,5x29,0 cm
Stron: 216
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119826
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ballady i romanse Ballady i romanse Ballady i romanse

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

daniels -

Co do scenariusza do pełna zgoda, Janeczku, ale jednak o stronie graficznej w tym wypadku jak mało którym wypadałoby napomnieć, połączenie charakterystycznej kreski i mocnych barw robi wielkie wrażenie, na mnie w momencie premiery, lata temu już, zrobiło bardzo duże. Ale i tak sprzedałem bez większego żalu, szkoda że fabuła to takie mielizny, nibyromantyczne pitu pitu.