baner

Recenzja

Zaplątany we własne sieci

Krzysztof Zimiński recenzuje Transmetropolitan. Tom 3
7/10
Zaplątany we własne sieci
7/10
Pająk Jeruzalem w pierwszym wydanym u nas tomie swoich przygód wrócił z górskiego odosobnienia, by zagłębić się w trzewiach miasta - metropolii, którą chyba jednocześnie kocha i nienawidzi. Kolejne dziennikarskie tematy i śledztwa wprowadziły go w drugim tomie głęboko w świat polityków, którymi gardzi najbardziej z całej ludzkości. Tom trzeci, środkowy dla serii, to tom wyraźnie znaczący powolny zwrot w stronę finału.

Warren Ellis uczynił ze swojego bohatera postać równie fascynującą, co antypatyczną. To przedziwne połączenie cynika i człowieka zasad, który nie może zdzierżyć otaczającej go rzeczywistości, więc się miota, piekli, i co chwilę wyciąga na światło dzienne niewygodną prawdę. Trzeci tom przygód Pająka to jednak głównie miotanie się i kręcenie w koło, przed puszczeniem naszego bohatera znowu na konkretny tor. Ellis zrobił już przewrót na scenie politycznej Transmetropolitana i zwalnia tempo, mieli przerobione już pomysły, powtarza się, momentami gryzie własny ogon. Brak tu jadowitości i iskry pierwszych zeszytów, mało tu konkretów wątku politycznego. Jest jak zwykle obleśny i wulgarny Pająk, który sam nie może się zdecydować, co ze sobą zrobić.

Trzeci tom to niestety mało treściwe przeciąganie historii, aż do momentu, gdy w naszym bohaterze zbierze się masa krytyczna i postanawia on znowu pokazać wszystkim, co o nich myśli. Album pozostaje jednak fazą przejściową tej serii, obowiązkową dla fanów Pająka, ale pewnie zniechęcającą dla sceptyków. Ponownie odbijają się tu niefajne aspekty rzeczywistości, która po 20 latach od debiutu cyklu nie chce być dla nas korzystniejsza, niż była wtedy. Choć Transmetropolitan stanowi futurystyczną wizję, to po dwóch dekadach pozostaje parabolą zdeprawowanego świata globalnej polityki, która wydaje się, że zawsze będzie przeciw 'zwykłym ludziom', i nic tu się nie zmienia.

Na osłodę pozostaje nam autoparodystyczny zeszyt z pracami różnych autorów, ale trzeci tom Transa pozostaje tomem 'na przeczekanie', by Pająk zebrał się tu do kupy, ogarnął, i mógł znowu zaczął strzelać jadem.

Opublikowano:Transmetropolitan. Tom 3

Transmetropolitan. Tom 3

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Darick Robertson
Tusz: Cliff Chiang
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Październik 2018
Seria: Transmetropolitan
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 288
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328134195
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Zaplątany we własne sieci Zaplątany we własne sieci Zaplątany we własne sieci

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-