baner

Recenzja

Droga wojownika

Krzysztof Zimiński recenzuje Warpaint
7/10
Droga wojownika
7/10
"Warpaint" to kolejna z pozycji wydawnictwa Mandioca, skupiającego się na komiksach z Ameryki Południowej. Autorzy z tego kontynentu są reprezentowani na naszym rynku w znikomym zakresie, nie dziwi więc zanadto, że edytor ma w czym wybierać, układając swoje portfolio. Wspomniany tytuł nie jest być może wybitny czy przełomowy, ale na pewno jest wart uwagi.

Graficzna opowieść Renzo Podesty przenosi nas w ponure czasy, gdy o życiu i śmierci decydowała wprawa, z jaką władało się kutą stalą. Zasada ta nie dotyczyła jednak każdego. Nasz bohater, mężny, prawdopodobnie celtycki wojownik, po wzięciu udziału w spektakularnej bitwie, choć poległ - kontynuuje swoją podróż. Kontynuuje ją jednak w zaświatach, by dowiedzieć się, a może raczej przypomnieć sobie nieco o sobie i swojej walce.

Sama opowieść nie jest zbyt złożona i opiera się na pewnych fabularnych zakrętach, nie chcę więc zbyt dużo pisać, by nie psuć zabawy. Na czytelnika czekają tu jednak nie tylko pewne niespodzianki, ale i nieco mitologii, zabaw podaniami, do których przyzwyczaił nas choćby Neil Gaiman.

Najmocniejszą stroną całości jest jednak świetna warstwa wizualna, która robi największe wrażenie w wypełniającej pierwszy akt bitwie. To mocny warsztat, ostra kreska, ale i śmiała zabawa tuszem, momentami chaotyczna, co jednak można uważać za uzasadnione w przypadku walki na śmierć i życie. Kolejne dwa epizody to dla odmiany najpierw pójście w mocniejsze kontrasty, które następnie ustępują większej subtelności kreski i wykorzystaniem skali szarości. Co ważne - transformacje stylu Podesty pozostają podporządkowane nie tylko samej fabule, ale i stanom, w jakich znajduje się nasz bohater, do pewnego stopnia odzwierciedlają,c przez co przechodzi.

"Warpaint" to pozycja godna uwagi każdego sympatyka podań czy fantastyki, otwierająca się rozbuchaną akcją, by potem pójść w stronę bardziej introspektywną i wpisać się w dużo większą narrację. Okładkowe 49 złotych za niecałe 90 czarno-białych stron w zeszytowym formacie może się jednak dla niektórych wydawać dość wygórowaną ceną. Chyba warto jednak zaryzykować, a przy okazji wesprzeć młode wydawnictwo, bo "Warpaint" to historia prosta, może i nie za długa, ale za to opowiedziana z klasą i stylem.

Opublikowano:Warpaint

Warpaint

Scenariusz: Renzo Podesta
Rysunki: Renzo Podesta
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tłumaczenie: Marek Cichy
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165x235 mm
Stron: 86
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Mandioca
ISBN: 9788394719975
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Droga wojownika

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-