Nowe Teksty

Starzejąca się klasyka
Kleszcz o "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"
Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Magiczna wędrówka

Łukasz Słoński recenzuje Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow
9/10
Magiczna wędrówka
9/10
„Ślepa cytadela…” jest zbiorem kilkunastu, w większości autorskich historii, stworzonych przez Jeana „Moebiusa” Girauda. Podobnie jak w przypadku wydanego wcześniej „Feralnego Majora”, również i ten album został oparty na kolorowej edycji pierwotnie opublikowanej przez Marvel Comics.

W zaprezentowanych w „Ślepej cytadeli…” historiach można dostrzec powracające motywy: – wędrówki, polowania czy śnienia. Snute przez Moebiusa opowieści stanowią nietuzinkowe opracowanie wspomnianych tematów. Te, mimo sztafażu fantastycznej konwencji, bywają zakotwiczone w rzeczywistość. Potwierdza to sam artysta, który we wstępach do każdego z trzech albumów osadza komiksy w danym kontekście, przywołując przy tym swoje inspiracje czy obserwacje dotyczące otaczającego go świata. W „Białym koszmarze” dotyka tematu rasizmu z całym jego agresywnym i bezmyślnym zapleczem, wobec którego pozostaje się bezsilnym. W swoich historiach Moebius, poprzez wykorzystanie fantastycznej otoczki, stara się pokazywać pewne absurdalne zachowania i przywary ludzi. Konfrontuje pewnych siebie bohaterów z siłami czy istotami, które pozostawiają ich – dosłownie i w przenośni – nagich i bezbronnych.

„Ślepa cytadela…” pokazuje, że Moebius doskonale odnajduje się w opowieściach science fiction, co poświadczają dwie najdłuższe historie w albumie. „Przystanek na Faragonescji” opowiada o niefortunnej wizycie na obcej planecie, która przypomina przybycie statku do egzotycznego portu. W tym przypadku kosmicznego portu, w którym na kosmicznych marynarzy czyhają miejscowe niebezpieczeństwa. Groteskowy wydźwięk całej historii zostaje zwieńczony doskonałym zakończeniem. W historii „The Long Tommorow”, opartej na scenariuszu Dana O’Bannona, czytelnicy śledzą losy detektywa rozwiązującego kryminalną sprawę w mieście przyszłości. Warto podkreślić, że Moebius z łatwością odnajduje się w krótszych formach, w których fantastyczne fabuły zostają zamknięte na kilku planszach. Przekłada się na dynamikę opowiadania i zaskakujące spuentowaniem.

Artysta, poprzez odpowiednio dopasowane rysunki, snuje autorskie wizje, w których kreuje niesamowite krainy. Wypełnia je nietuzinkowymi istotami, ale i prostakami, dla których sensem życia jest przemoc. Moebius przenosi czytelników z pustynnych i ascetycznych pustkowi do ponurych, pozbawionych tożsamości miejskich ulic. W świecie wyobraźni artysty groza i piękno przenikają się. W „Ślepej cytadeli…” znalazło się miejsce na nieme historie, w których ciężar opowieści został oparty na ilustracjach, co pokazuje zdolności Moebiusa w snuciu nietypowych fabuł.

Zaskakujące historie, zebrane w tym konkretnym albumie są niczym sny, w których ciężko o logikę czy z góry ustalony finał. Każda z nich pozwala zanurzyć się w świat fantazji, jak i lęków trapiących Moebiusa. „Ślepa cytadela…” to zbiór rewelacyjnie zilustrowanych i opowiedzianych historii, które powinny przypaść do gustu nie tylko fanom komiksów science fiction.

Opublikowano:Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow

Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow

Scenariusz: Moebius
Rysunki: Moebius
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2018
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 168
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328135055
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Magiczna wędrówka Magiczna wędrówka Magiczna wędrówka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-