Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Magiczna wędrówka

Łukasz Słoński recenzuje Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow
9/10
Magiczna wędrówka
9/10
„Ślepa cytadela…” jest zbiorem kilkunastu, w większości autorskich historii, stworzonych przez Jeana „Moebiusa” Girauda. Podobnie jak w przypadku wydanego wcześniej „Feralnego Majora”, również i ten album został oparty na kolorowej edycji pierwotnie opublikowanej przez Marvel Comics.

W zaprezentowanych w „Ślepej cytadeli…” historiach można dostrzec powracające motywy: – wędrówki, polowania czy śnienia. Snute przez Moebiusa opowieści stanowią nietuzinkowe opracowanie wspomnianych tematów. Te, mimo sztafażu fantastycznej konwencji, bywają zakotwiczone w rzeczywistość. Potwierdza to sam artysta, który we wstępach do każdego z trzech albumów osadza komiksy w danym kontekście, przywołując przy tym swoje inspiracje czy obserwacje dotyczące otaczającego go świata. W „Białym koszmarze” dotyka tematu rasizmu z całym jego agresywnym i bezmyślnym zapleczem, wobec którego pozostaje się bezsilnym. W swoich historiach Moebius, poprzez wykorzystanie fantastycznej otoczki, stara się pokazywać pewne absurdalne zachowania i przywary ludzi. Konfrontuje pewnych siebie bohaterów z siłami czy istotami, które pozostawiają ich – dosłownie i w przenośni – nagich i bezbronnych.

„Ślepa cytadela…” pokazuje, że Moebius doskonale odnajduje się w opowieściach science fiction, co poświadczają dwie najdłuższe historie w albumie. „Przystanek na Faragonescji” opowiada o niefortunnej wizycie na obcej planecie, która przypomina przybycie statku do egzotycznego portu. W tym przypadku kosmicznego portu, w którym na kosmicznych marynarzy czyhają miejscowe niebezpieczeństwa. Groteskowy wydźwięk całej historii zostaje zwieńczony doskonałym zakończeniem. W historii „The Long Tommorow”, opartej na scenariuszu Dana O’Bannona, czytelnicy śledzą losy detektywa rozwiązującego kryminalną sprawę w mieście przyszłości. Warto podkreślić, że Moebius z łatwością odnajduje się w krótszych formach, w których fantastyczne fabuły zostają zamknięte na kilku planszach. Przekłada się na dynamikę opowiadania i zaskakujące spuentowaniem.

Artysta, poprzez odpowiednio dopasowane rysunki, snuje autorskie wizje, w których kreuje niesamowite krainy. Wypełnia je nietuzinkowymi istotami, ale i prostakami, dla których sensem życia jest przemoc. Moebius przenosi czytelników z pustynnych i ascetycznych pustkowi do ponurych, pozbawionych tożsamości miejskich ulic. W świecie wyobraźni artysty groza i piękno przenikają się. W „Ślepej cytadeli…” znalazło się miejsce na nieme historie, w których ciężar opowieści został oparty na ilustracjach, co pokazuje zdolności Moebiusa w snuciu nietypowych fabuł.

Zaskakujące historie, zebrane w tym konkretnym albumie są niczym sny, w których ciężko o logikę czy z góry ustalony finał. Każda z nich pozwala zanurzyć się w świat fantazji, jak i lęków trapiących Moebiusa. „Ślepa cytadela…” to zbiór rewelacyjnie zilustrowanych i opowiedzianych historii, które powinny przypaść do gustu nie tylko fanom komiksów science fiction.

Opublikowano:Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow

Ślepa cytadela. Przystanek na Paragonescji. The Long Tommorow

Scenariusz: Moebius
Rysunki: Moebius
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2018
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 168
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328135055
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Magiczna wędrówka Magiczna wędrówka Magiczna wędrówka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-