Nowe Teksty

Okładka miesiąca: luty 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Starzejąca się klasyka
Kleszcz o "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Pamiętaj, że umrzesz

Maciej Jasiński recenzuje Opowieści Grabarza. Krótkie historie o życiu marnym i bez celu
8/10
Pamiętaj, że umrzesz
8/10
Opowieści Grabarza to albumowy debiut Piotra Wojciechowskiego, znanego dotychczas głównie z komiksów publikowanych na łamach magazynu Akt. I trzeba przyznać, że jest to debiut bardzo udany.

Grabarz Józef to podobno alter ego autora. Faktycznie Piotr Wojciechowski pod względem fizycznym jest nieco podobny do swego bohatera. Z pewnością jednak jego codzienność nie jest jednak tak niezwykła, jak ta Grabarza.

Wydawałoby się, że to nudny zawód. Ot wykopać odpowiednio dużą dziurę, wrzucić do niej trumnę, zasypać ziemią oraz ułożyć kwiaty i wieńce, jeśli rodzina przyniesie je na pogrzeb. Jednak ten bohater żyje w świecie, w którym nawet proste sprawy stają się bardzo skomplikowane: woda święcona zamarza, a urządzenie do produkcji bimbru wybucha akurat w momencie, gdy jest strasznie potrzebne.

Tytułowy bohater to alkoholik, który ciągle musi mieć pod rękę butelkę wódki, samogonu czy też podejrzanego płynu przywiezionego ze wschodu. Zdaje się, że ta jego skłonność do zaglądania do kieliszka wynika z wykonywanego zawodu. Ciągły kontakt z trupami to z pewnością niezbyt przyjemna sprawa, tym bardziej, że bohater opiekuje się też kostnicą. To jednak okazja do wielu ciekawych przemyśleń na temat życia i śmierci, które autor ubiera w surrealistyczne szaty, a także oswajania z tym, co w końcu każdego z nas czeka.

Wojciechowski stworzył w tym komiksie bardzo realistyczny świat polskiej prowincji, gdzie proboszcz jest bardzo ważną postacią dla okolicznych mieszkańców, a mieszkający w pałacyku dziedzic traktuje ludzi jak niewolników. Dodał jednak do tego świata elementy paranormalne, które czynią go tak niezwykłym - tu Śmierć przechadza się polami wśród pracujących rolników, a diabły bawią się na przydrożnej kapliczce.

To także świat bardzo brudny i wstrętny. Na tej wsi nie ma pięknych łanów zbóż czy zielonych pól. Ma się wrażenie, że panuje tu ciągła jesień, która nadeszła od razu po zimie. Do tej rzeczywistości pasuje szpetota wszystkich bohaterów i ubogie wnętrza ich domów (jedynym wyjątkiem jest pałacyk). Wojciechowski tworzy bardzo precyzyjne ilustracje. Jego kadry mają bogaty drugi plan, na którym często dużo się dzieje. Ma już wypracowany swój własny rozpoznawalny styl, który cały czas udoskonala.

Opowieści Grabarza to nie jest zbiór w rodzaju – „wrzucam wszystkie historie, jakie były i wydaję”. To zbiór przemyślany, który choć zawiera wiele różnych krótkich opowieści, to ma się wrażenie, że układają się one w większą, spójną całość. Najbardziej cieszy jednak fakt, że na pewno będą w przyszłości kolejne albumy, bo w nowych numerach Aktu Grabarz cały czas jest obecny i nowe komiksy z nim są równie dobre.

Opublikowano:Opowieści Grabarza. Krótkie historie o życiu marnym i bez celu

Opowieści Grabarza. Krótkie historie o życiu marnym i bez celu

Scenariusz: Piotr Wojciechowski
Rysunki: Piotr Wojciechowski
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Seria: Opowieści Grabarza
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 210x297 mm
Stron: 36
Cena: 25,00 zł
Wydawnictwo: Pracownia Plastyczna
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-