baner

Recenzja

Czerwone cienie przeszłości

Tymoteusz Wronka recenzuje Blacksad #03: Czerwona dusza
8/10
Czerwone cienie przeszłości
8/10
Komiksowa seria Juana Diaza Canalesa i Juanjo Guarnido opowiada o losach tytułowego Blacksada – postać niczym wyjętą z kryminałów Raymonda Chandlera, tylko obleczoną w zantropomorfizowane kocie ciało. „Czerwona dusza” to już trzeci album z jego losami. Znów otrzymujemy mocną, pełną niuansów opowieść.

Tym razem główny bohater zostaje mimo woli wplątany w intrygę, w centrum której jest jego dawny przyjaciel. Canales odtwarza powojenny klimat Stanów Zjednoczonych, z poszukiwaniem komunistów wśród inteligencji i klasy kreatywnej. Na tym tle wplata historię szpiegowską, a także dramat osobisty sięgający II wojny światowej. Choć jasno daje nam do zrozumienia, gdzie powinna być umiejscowiona nasza sympatia, to jednocześnie nie rozgranicza postaw wyraźną kreską: to raczej jaśniejsze i ciemniejsze odcienie szarości. Scenarzysta świetnie żagluje scenami dynamicznymi, ekspozycją i budowaniem kontekstu, dzięki czemu uwaga czytelnika jest cały czas skupiona na przedstawianych wydarzeniach. W dodatku, dzięki uwypukleniu postaw i losów jednostek, pojawia się duży ładunek emocjonalny.

Równolegle do wątku – nazwijmy go szpiegowskim – ciągnie się historia romansu tytułowego bohatera. Nie jest to coś nowego, już w poprzednich komiksach pojawiały się takie wątki (wszak, zgodnie z obraną konwencją, Blacksad musi przyciągać kobiety… choć może nie zawsze takie, jakie by chciał), ale teraz po raz pierwszy stało się to równoważną częścią fabuły. Słodko-gorzka historia świetnie uzupełnia wątki związane z rywalizacją mocarstw.

Integralną częścią „Blacksada” są rysunki Guarnido, dzięki którym całość nabiera niesamowitego klimatu. Ludzko-zwierzęce postacie są wyraziste, a ich mimika i język ciała wymowne i sugestywne. Czasem co prawda pojawia się odrobina przesady, kadry są przerysowane, ale generalnie całość stanowi świetne uzupełnienie fabuły, a wręcz jest wartością dodaną.

„Czerwona dusza” nie jest może najlepszym z albumów o „Blacksadzie”, ale przejawia się to tylko w niuansach. Nadal jest to świetnie wymyślona, poprowadzona i narysowana historia. Pełno w niej smaczków, odwołań i aluzji do wydarzeń i postaci historycznych. Wreszcie autorom świetnie wychodzi wykorzystanie archetypów i popularnych schematów fabularnych – głównie dzięki temu, że potrafią je odrobinę odmienić, nadać im indywidualnego charakteru, pozostawiając przy tym wszystkie rodzące się dzięki nim skojarzenia. To jedna z najlepszych serii wykorzystujących kryminalne fabuły i klimat noir, a „Czerwona dusza” tylko to potwierdza.

Opublikowano:Blacksad #03: Czerwona dusza

Blacksad #03: Czerwona dusza

Scenariusz: Juan Diaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido
Kolor: Juanjo Guarnido
Wydanie: II
Data wydania: Kwiecień 2018
Seria: Blacksad
Tytuł oryginału: Ame rouge
Rok wydania oryginału: 2005
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 56
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788323728870
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Czerwone cienie przeszłości Czerwone cienie przeszłości Czerwone cienie przeszłości

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-