baner

Recenzja

Springy Fool zaprasza

Krzysztof Tymczyński recenzuje Urban #01: Reguły gry
7/10
Springy Fool zaprasza
7/10
Jak zapewne każdy z Was, tak i ja od czasu do czasu lubię sobie zajrzeć do jakiegoś komiksu, który wydany został lata temu i przypomnieć sobie wrażenia z jego lektury. Całkiem niedawno długo byłem na chorobowym i miałem czas na sporo takich powtórek, przy okazji dyskretnie rzucałem okiem na Aleję, by sprawdzić, czy o danej rzeczy można tu coś napisać. Tak właśnie narodził się ten tekst, który chciałbym poświęcić wydanej przez Taurus Media niemal pięć lat temu, pierwszej części futurystycznej serii ”Urban”.

Luc Brunschwig i Roberto Ricci zabierają nas w podróż do miasta Monplaisir. Jest to miejsce przypominające niezwykle wielki park rozrywki, w którym przez dwa tygodnie każdy mieszkaniec licznych kolonii, może oddać się należytemu wypoczynkowi. Tylko granice naszych fantazji decydują o tym, co może dziać się w tym czasie. Ale czy na pewno? Wszystkim zarządza tu tajemniczy Springy Fool, a to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być spełnieniem najskrytszych marzeń, tak naprawdę może sprowadzić wam na głowę ogromne tarapaty.

Tom zatytułowany ”Reguły gry” robi dokładnie to, co zwiastuje w tych dwóch krótkich słowach. Twórcy stawiają na powolne tworzenie świata, przedstawiając czytelnikowi pierwsze znaczące szczegóły funkcjonowania Monplaisir. Obserwujemy to wszystko głównie oczami młodego, bo raptem dwudziestoletniego Zacka Buzza – chłopak bardzo mocno chciał wyrwać się ze swojego niezbyt obfitującego w emocje życia na farmie i dopiął swego, ponieważ udało mu się zostać policjantem we wspomnianym już parku rozrywki. Jednakże już pierwsze dni służby pokazują, że to nie jest dokładnie to, czego mógł się spodziewać. Okazuje się bowiem, że akcje jego kolegów, w tym polowanie na przestępców, przypomina bardziej hardkorowe realisty show niż faktyczną pracę. Z każdą kolejną stroną widać wyraźnie, że Luc Brunschwig ma konkretny i bardzo wyrazisty pomysł nie tylko na miejsce akcji serii, ale także na bohaterów, których losy splatać się będą na terenie Monplaisir.

Już w pierwszym tomie cyklu ”Urban” poznajemy niewielką grupkę postaci i chociaż na stronach ”Reguł gry” na pierwszy plan najmocniej wysunięty jest wspomniany Zack, to jednak zarówno wokół niego jak i w nieco innych częściach parku rozrywki zarysowane zostały inne wątki. Warto przy tym jednak podkreślić, iż Brunschwig dał radę wszystko rozpisać tak, by czytelnik mógł poczuć się zainteresowany.

Świetną robotę robi też także wrażenie, jakie wywołuje wizerunek i klimat bijący z ulic Monplaisir. Gęsto zatłoczone ulice skąpane w przygaszonym świetle wszechobecnych neonów, na których dominuje wizerunek Springy Foola prezentują się zarówno okazale, jak i przytłaczająco oraz nawet depresyjnie. Już na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że właśnie takie miejsce jest źródłem wielkich uciech, co w moim przypadku tylko wzmogło ciekawość dotyczącą tego, w jakim kierunku podąży główna fabuła.

Jednakże osiągnięcie tego efektu z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie fenomenalna praca rysownika Roberto Ricciego, który ewidentnie włożył mnóstwo serca i wysiłku w każdą kolejną stronę. Te kipią aż od ilości szczegółów i detali. ”Urban” jest jedną z tych serii komiksowych, w których doszukiwanie się pomysłowych easter-eggów przynosi równie dużo radości, co lektura samej opowieści. Ricciego moim zdaniem zdecydowanie pochwalić trzeba także za bardzo trafny i wyważony dobór kolorów.

W chwili gdy piszę te słowa, pierwszy tom serii ”Urban” dostępny jest w sklepie internetowym Centrum Komiksu. Uważam, że jest to ciekawa i warta Waszej uwagi pozycja, która dodatkowo nie obciąży jakoś szczególnie domowych budżetów. Cena okładkowa albumu to 38 złotych i jest to kwota jak najbardziej odpowiednia. Cykl doczekał się już czterech tomów, zaś na Alei swego czasu pojawiły się opinie Przemka Pawełka dotyczące tomów #2 i #3. Tam też zajrzyjcie w wolnej chwili.

Opublikowano:Urban #01: Reguły gry

Urban #01: Reguły gry

Scenariusz: Luc Brunschwig
Rysunki: Roberto Ricci
Kolor: Roberto Ricci
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2013
Seria: Urban
Tytuł oryginału: Urban. Les règles du jeu
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 52
Cena: 38 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 978-83-64360-04-6
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Springy Fool zaprasza Springy Fool zaprasza Springy Fool zaprasza

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-