baner

Recenzja

Dzieciństwo diabła

Karol Sus recenzuje B.B.P.O: 1946-1948
7/10
Dzieciństwo diabła
7/10
Gdy w 1994 roku Mike Mignola powoływał do życia postać Hellboya, był to jego pierwszy w pełni autorski projekt. Autor sam jeszcze nie do końca wierzył w swe umiejętności, o czym świadczy fakt, że o pomoc przy pisaniu scenariusza pierwszych zeszytów prosił przyjaciela, Johna Byrne'a. „Hellboy” okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Prosta, a zarazem niosąca ogromny potencjał, historia narodzin czerwonoskórego bohatera z miejsca stała się prawdziwym hitem.

Po pokazaniu okultystycznego obrzędu, w wyniku którego na ziemię został sprowadzony nieletni diabeł, Mignola w serii „Hellboy” przeskakuje w czasie o pięćdziesiąt lat, dzięki czemu czytelnik poznaje losy dorosłego bohatera i jego przyjaciół. Uprawnione staje się zatem pytanie – „co się działo pomiędzy?”, które w posłowiu do zbiorczego wydania „B.B.P.O.: 1946 – 1948” zadaje Chris Roberson.

Wraz z rozwojem uniwersum Mignola razem z współpracującymi scenarzystami wraca do pierwszych lat powojennych, kiedy to formowana zostaje specjalna jednostka do walki z mocami nadprzyrodzonymi (Biuro Badań Paranormalnych i Obrony pod dowództwem prof. Trevora Bruttenholma), a Hellboy wciąż jeszcze interesuje się jedynie baseballem i naleśnikami. W ten sposób powstał pokaźnych rozmiarów album „B.B.P.O.: 1946 – 1948”, na który składają się dwie miniatury oraz trzy dłuższe opowieści napisane przez Johna Arcudi i Joshuę Dysarta pod czujnym okiem Mignoli a zilustrowane przez Paula Azacetę, Gabriela Ba, Fabio Moona, Maxa Fiumara.

Głównym bohaterem komiksów zawartych w zbiorze jest profesor Bruttenholm, założyciel B.B.P.O. i opiekun Hellboya. Pierwsze lata organizacji to nie tylko nawał obowiązków i tworzenie struktur, ale także ogromny chaos. Jednostka przenoszona jest z bazy do bazy, a pierwsi agencji to najczęściej żołnierze, którzy nie dostali się do innych jednostek, lub byli na tyle dużymi indywidualistami, żeby starać się o przydział do drużyny tropicieli duchów i zjaw. Trudno więc profesorowi zapanować nad podopiecznymi, nie mówiąc już o ich kierowaniu. A tajemnic do wyjaśnienia przybywa. Na rozwikłanie czeka zagadka nazistowskich wampirów, duchów zwabiających mężczyzn do opuszczonego zamku czy pojawiania się istot spoza naszego wymiaru.

Całości dopełniają rysunki zaproszonych do współpracy artystów. Oczywiście czytelnicy zapewne zdążyli przyzwyczaić się do plansz samego Mignoli, Fegredo czy Corbena, jednak widać, że Azceta, Ba, Moon czy Fiumara nie znaleźli się tam z przypadku. Każdy z nich kontynuuje ścieżkę Mignoli, dodając oczywiście do uniwersum coś od siebie. Duża w tym zasługa także kolorystów, Dave’a Stewarta i Nicka Filardiego, którzy umiejętnie balansują na pograniczu przytłumionego światła i cienia.

„B.B.P.O.: 1946 – 1948” stanowi tym samym bardzo udane dopełnienie przygód Piekielnego Chłopca, pozwalające wniknąć czytelnikowi w wydarzenia rozgrywające się przed seria regularną. Dopełnienie może niekonieczne do zrozumienia całości, ale na pewno warte poznania.

Opublikowano:B.B.P.O: 1946-1948

B.B.P.O: 1946-1948

Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi, Joshua Dysart
Rysunki: Paul Azaceta, Gabriel Ba, Fabio Moon, Max Fiumara
Kolor: Nick Filardi
Okładka: Mike Mignola, Dave Stewart
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: B.B.P.O
Tytuł oryginału: B.P.R.D.
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 468
Cena: 119,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127296
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Dzieciństwo diabła Dzieciństwo diabła Dzieciństwo diabła

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-