baner

Recenzja

Tajemnice wyjaśnione

Krzysztof Tymczyński recenzuje Okko #05: Cykl Pustki
8/10
Tajemnice wyjaśnione
8/10
Wszystko, co dobre, musi kiedyś się skończyć. Podobnie jest z podróżą ronina Okko i jego towarzyszy. Jej finał daje nam odpowiedzi na wszystkie palące pytania. Ale czy przynosi także odpowiednio dużo satysfakcji?

Starzejący się Okko postanawia odpocząć. W tej ostatniej podróży towarzyszyć będą mu oczywiście wierni Noburo, Noshin oraz Tikku, a ten ostatni wreszcie odkryje wszystkie tajemnice swoich opiekunów, z którymi przeżył już cztery wielkie przygody.

Piąty i finałowy tom ”Okko” jest nieco inny w swojej konstrukcji od poprzednich. Od pierwszych stron stanowi pożegnanie z postaciami, których czytelnicy z pewnością zdążyli mocno polubić, lecz zamiast wysłać ich na ostatnią, ogromną misję, Hub postawił na spokojniejszą opowieść utrzymaną w formie retrospekcji, której finał od samego początku jest nam znany, lecz jej części składowe stanowiły znaki zapytania już od ”Cyklu Powietrza”. Jak Okko rozpoczął karierę łowcy demonów? W jakich okolicznościach poznał swoich towarzyszy? I kim w zasadzie jest skrywający swe oblicze za czerwoną maską Noburo? ”Cykl Pustki” odpowiada na każde z tych pytań.

Jak już wspomniałem, ten tom ”Okko” jest zupełnie inny od poprzednich. Inaczej rozłożono akcenty opowieści, całość ma nieco spokojniejszą wymogę oraz tempo, zaś jego finał nie stanowi nagłego i niespodziewanego zwrotu akcji, lecz zarazem doskonale podsumowuje to, co Hub konsekwentnie przedstawiał nam na łamach każdego z czterech poprzednich cykli. Mamy tu okazję znacznie lepiej zrozumieć charaktery poszczególnych bohaterów, co nie ukrywam, nadało poprzednim przygodom tej gromadki bohaterów nieco innego wydźwięku. Hub kolejny raz przedstawi czytelnikowi opowieść opartą na znanych już nie od dziś motywach, ale dzięki niesamowitemu klimatowi oraz fascynacji feudalną Japonią, jaka dosłownie bije z każdej możliwej strony, piąty tom ”Okko” okazuje się być wciągającą i satysfakcjonującą lekturą. Jej finał zaś nie pozostawia czytelnika z uczuciem niedosytu, bowiem losy poszczególnych bohaterów kończą się tu w taki sposób, że kontynuacja nie wydaje się być w żadnym przypadku potrzebna.

Pytanie tylko, czy odpowiedzi, które są nam prezentowane przez Huba, uznamy za satysfakcjonujące. Nie ukrywam, że najciekawsza dla mnie zagadka wszystkich tomów serii ”Okko”, a więc tożsamość Noburo, stała się dla mnie jasna już na początkowych stronach ”Cyklu Pustki” i chociaż początkowo kręciłem nosem na zaproponowane rozwiązanie, to jednak Hubowi udało się zmienić moją początkową opinię na przestrzeni raptem kilkudziesięciu stron. Każdą podjętą w tym tomie przez twórcę decyzję przyjąłem podobnie, dzięki czemu o komiksie tym mogę mieć w zasadzie tylko jak najlepszą opinię.

Dotyczy to także warstwy graficznej, która zachwycała mnie w takim samym stopniu, jak w przypadku poprzednich tomów. Rysunki Huba są cudownie pasujące do tego, co w komiksach lubię najbardziej. Każda strona pokazuje ogrom wysiłku autora i nie ukrywam, że z ogromnymi nadziejami wypatruję zapowiedzi innych komiksów jego autorstwa. Cienka, ale naładowana detalami kreska Huba staliwie przypadła mi do gustu. Warto nadmienić, że ”Cykl Pustki” ma również niezmiennie dobrze dobrane kolory, za które oprócz autora scenariusza i rysunków odpowiadał także niejaki Li.

Podobnie jak poprzedni, także i ten tom posiada nieco większą ilość stron niż zazwyczaj, co tłumaczy odrobinę wyższą cenę okładkową. Do jakości wydania Taurusa nie można mieć jednak żadnych zastrzeżeń.

”Okko” to świetna seria skierowana nie tylko dla fanów samurajów i okresu feudalnej Japonii. Piąty tom to także, podobnie jak niemal wszystkie poprzednie, także zwyczajnie znakomicie zrealizowany, rozrywkowy komiks. Oby więcej takich tytułów na naszym rynku.

Opublikowano:Okko #05: Cykl Pustki

Okko #05: Cykl Pustki

Scenariusz: Hub
Rysunki: Hub
Kolor: Hub
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Seria: Okko
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x290 mm
Stron: 128
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Taurus Media
ISBN: 9788365465269
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tajemnice wyjaśnione Tajemnice wyjaśnione Tajemnice wyjaśnione

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-