baner

Recenzja

Koniec tułaczki?

Karol Sus recenzuje Wojenna odyseja Antka Srebrnego #09 - W matni 1946 r.
7/10
Koniec tułaczki?
7/10
Komiksy IPN-u kojarzone są przede wszystkim z publikacjami przeznaczonymi dla starszej młodzieży i dorosłych pragnących przybliżyć sobie ważne wydarzenia historyczne, szczególnie te dotyczące II wojny światowej i walki z komunistyczną władzą, bez konieczności przekopywania się przez wielotomowe opracowania historyczne. Wydana w listopadzie 2015 roku pierwsza cześć „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939 – 1944” przełamywała ten trend, jako komiks skierowany do dzieci ze szkół podstawowych. Po dwóch latach do księgarń trafiła ostatnia, dziewiąta część, nosząca podtytuł „W matni” i rozgrywająca się już po wojnie.

Twórcy, odpowiedzialny za scenariusz Michał Konarski oraz rysownik Hubert Ronek, kontynuują wojenną tułaczkę młodego bohatera. Wreszcie, po latach spędzonych na walkach na obczyźnie, Antek wraca do kraju. Polska nie jest jednak tym samym państwem, które opuszczał w 1939 roku. Komuniści wprowadzają swój czerwony terror, a Antek wraz z przyjaciółmi musi ukrywać się przed NKWD i jej polskimi poplecznikami. Jednocześnie z góry napływają nowe rozkazy. Zachód musi otrzymać relację z powojennej sytuacji w Polsce. Próbę przedarcia się przez granicę podjąć może tylko Antek Srebrny.

Mimo że seria nastawiona jest przede wszystkim na ukazanie pewnych postaw młodzieży i wkraczających w dorosłość żołnierzy i powstańców jako oddanych ojczyźnie patriotów, twórcy nie zapominają, że komiks skierowany jest do dzieci. Tym samym nacisk na patriotyzm jest położony, owszem, ale jednocześnie nie zaniedbuje się wątków typowo przygodowych. Komiks tym samym przybiera formę bardzo atrakcyjną dla nieletniego czytelnika, nie męcząc zbyt pompatycznymi wstawkami.

Duża w tym zasługa także Huberta Ronka, którego kreska cechuje się cartoonową lekkością, a zarazem dużą ekspresją. Mocne i żywe kolory dodatkowo wzbogacają warstwę rysunkową, zamykając całość zgrabną klamrą. Rysunki stają się więc dopełnieniem historii, która mimo że porusza ważne zagadnienia, takie jak ofiarność czy honor, nie traci na lekkości i przyswajalności.

Dziewiąta odsłona przygód Antka Srebrnego w ciekawy sposób zamyka całą serię komiksową spod znaku IPN-u. Rodzicom i młodym czytelnikom pozostaje tym samym liczyć, że komiks Konarskiego i Ronka to nie jednorazowa inicjatywa i Instytut nadal będzie sięgał po publikacje dedykowane młodszym patriotom.

Opublikowano:Wojenna odyseja Antka Srebrnego #09 - W matni 1946 r.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego #09 - W matni 1946 r.

Scenariusz: Michał Konarski
Rysunki: Hubert Ronek
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2018
Seria: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 44
Cena: 15,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 978-83-8098-371-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-