baner

Recenzja

Pająk i Kotka

Tomasz Kleszcz recenzuje Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią
8/10
Pająk i Kotka
8/10
Czarna Kotka i Człowiek Pająk, ten jeden z piękniejszych duetów komiksowego świata przedstawiany był już na wiele sposobów. Czy warto zainteresować się akurat tym tytułem? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak.

Smith to najpopularniejsze nazwisko w Stanach Zjednoczonych, dlatego w ogóle nie zwróciłem na nie uwagi, patrząc na okładkę albumu. Dopiero w zestawieniu z imieniem Kevin, które znajdziemy w stopce redakcyjnej sytuacja zrobiła się interesująca. Dla tych którym nadal nic to nie mówi - Kevin Smith jest najbardziej chyba znanym przykładem geeka, który przeszedł długą - przez wielu wymarzoną - drogę od fana i pochłaniacza popkultury do jej twórcy, a następnie idola i to nie tylko w Stanach.

Zainteresowani rozwinięciem wątku z łatwością znajdą więcej informacji, do czego zachęcam, skupmy się jednak na komiksie. Felicia dowiaduje się o tajemniczym zaginięciu swojej przyjaciółki, Tricii. Wybudza ją to z pewnego letargu i powoduje, że po dwóch latach przerwy była złodziejka zakłada ponownie kostium Czarnej Kotki i udaje się do Nowego Jorku, by rozwiązać sprawę. W tym samym czasie Spider Man próbuje dowiedzieć się czegoś na temat śmierci z przedawkowania heroiny, do której doszło w jego szkole. Sprawa jest o tyle nietypowa, że na ciele denata nie znaleziono absolutnie żadnych śladów igieł, a chłopak generalnie uchodził za wzór i prawie na pewno nigdy nic nie brał. Śledztwa szybko krzyżują drogi wiecznych, choć zmiennych kochanków, którzy od tej pory tropią sprawcę zamieszania w duecie.

Heroina stanowi w przypadku opowieści tylko środek do celu, którym jest poruszenie znacznie trudniejszej tematyki molestowania, gwałtów i wykorzystania słabszego człowieka przez silniejszego celem zaspokojenia żądz tego drugiego. Ważnym motywem jest również rozpalająca się pomiędzy dwójką głównych postaci iskra, która przypomina im dawne czasy i daje asumpt do rozmawiania o sprawach przeszłości i błędach, jakie oboje popełnili, próbując układać sobie wspólne życie. Co tu dużo mówić. Scenariusz Smitha jest zaskakująco dobry. Historia wciąga, jest świetnie napisana i pomimo trudnej tematyki czuć jakąś lekkość, którą udało się scenarzyście osiągnąć. Napisane z wyczuciem dialogi potrafią bawić, w nieprzyjemnych sytuacjach z kolei są poważne, ale na szczęście pozbawione patosu i nadęcia. Sama intryga związana z heroiną jest całkiem pomysłowa, natomiast interakcja pomiędzy Felicią a Peterem momentami eksploduje namiętnością, którą można wręcz poczuć.

Największy bodajże mankament to... objętość. Ten komiks zbyt szybko się kończy, wydawałoby się, że sytuacja dopiero zbliża się do końca rozwinięcia i przed nami jeszcze zakończenie, tymczasem wertując kolejną stronę trafiamy niespodziewanie na koniec...

Biorąc pod uwagę poruszaną tematykę, kreska Terry'eyo Dodsona wydawałaby się na pierwszy rzut oka chybionym pomysłem. Dość kreskówkowa stylizacja, do tego wspierana bardzo miłą dla oka, w przeważającej części ciepłą, pastelową barwą dobraną przez duet Lee Loghride/Rachel Dodson pasuje raczej do lekkich, romantycznych historii skierowanych do nastolatków. Ale jak wspomniałem wcześniej, Smithowi udało się napisać opowieść mimo wszystko lekką, do której praca powyższych artystów pasuje całkiem dobrze. Sceny nawiązujące do nadużyć seksualnych są tylko delikatnie zasygnalizowane, z tego też powodu rysunek stanowi tu niejako dodatek, zostawiając miejsce głównie wyobraźni i wrażliwości czytelnika.

Okładka, jakich wiele, oraz niezwracające na pierwszy rzut oka nazwiska autorów na niej zawarte skrywają niezwykle ciekawą historię, w której obcisłe kostiumy są tylko dodatkiem i opowieść całkiem swobodnie obeszłaby się bez nich. Smith poruszył tematy wciąż często przemilczane i zamiatane pod dywan, robiąc to w sposób pozbawiony moralizatorstwa i dość świeży oraz oryginalny. Wykorzystywanie przez autora konwencji super bohaterskiej w sposób odbiegający od utartego schematu walki dobra ze złem spisuje się nad wyraz dobrze.

Opublikowano:Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią

Spider-Man i Czarna Kotka. Zło, które ludzie czynią

Scenariusz: Kevin Smith
Rysunki: Terry Dodson
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2018
Seria: Marvel Classic
Tytuł oryginału: Spider-Man/Black Cat: The Evil that Men Do
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 174
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127876
WASZA OCENA
5.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pająk i Kotka Pająk i Kotka Pająk i Kotka

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-