baner

Recenzja

Lektura obowiązkowa

Krzysztof Zimiński recenzuje Corto Maltese. Na Syberii
9/10
Lektura obowiązkowa
9/10
Corto Maltese po raz kolejny pakuje się w kłopoty. Tym razem rządza przygód oraz dziura w sercu wiodą go do Mandżurii i na Syberię, tropem pociągu pełnego złota. Gra jest warta stawki, tylko że konkurentów w tym ogarniętym konfliktem rejonie świata jest aż tylu, że momentami robi się tłoczno.

Seria o Corto przyzwyczaiła nas już do tomów składających się z krótszych opowieści, powiązanych ze sobą geograficznie. Hugo Pratt wpisywał zwykle przygody marynarza w kontekst etnograficzny, nieco mniej skupiając się na historii, czyniąc z niego obserwatora. Tu mamy jedną, pełnometrażową przygodę awanturniczą z prawdziwego zdarzenia. Droga Corto zaczyna się w Hong Kongu, by popchnąć go na rosyjsko-chińskie pogranicze, gdzie mieszają się wpływy białych i czerwonych Rosjan, Amerykanów czy tajnych chińskich stowarzyszeń.

"Na Syberii" to niemal prototyp kina nowej przygody, gdzie od spójności scenariusza ważniejsza było tempo, zwroty akcji i nagłe zmiany scenerii. Pratt popuszcza tu wodze fantazji, by dostarczyć czytelnikowi wrażeń, jednocześnie wpisując przygodę Corto w autentyczne wydarzenia i na jego drodze stawiając historyczne postaci. Jednocześnie wraz z konstrukcją komiksu, który dobił do pełnego metrażu, na naszych oczach wyewoluowała też kreska Pratta, któremu wcześniej zdarzały się mniej fortunne linie czy pokraczne twarze. Tu wszystko gra, kreskę wspiera mocny tusz i zabawy czarno-białymi kontrastami, a kolejnym scenom brak monotonii, która pojawiała się w kadrowaniu poprzednich tomów. Nawet nałożony później kolor wydaje się intensywniej wspierać kreskę Pratta.

Corto Maltese to tak zwana obowiązkowa klasyka, choć poprzednie albumy (zwłaszcza pierwsze) mogły być nieco męczące. Album syberyjski to nie tylko klasyk, ale i lektura obowiązkowa, rozwiewająca wątpliwości dlaczego Hugo Pratt wpisał się w historię komiksu.

Opublikowano:Corto Maltese. Na Syberii

Corto Maltese. Na Syberii

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Kolor: Patrizia Zanotti
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Seria: Corto Maltese, Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216 x 285 mm
Stron: 104
Cena: 79,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328135031
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Lektura obowiązkowa Lektura obowiązkowa Lektura obowiązkowa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-