baner

Recenzja

Tajemnice Los Angeles

Michał Grygiel recenzuje Hawkeye #03: L.A. Woman
8/10
Tajemnice Los Angeles
8/10
Nowy tom przygód łucznika z Avengers zmienia dwie zasadnicze rzeczy. Po pierwsze - przenosi nas z ponurego Nowego Jorku do słonecznego Los Angeles, które okazuje się być metropolią równie odchyloną od psychicznej normy, co moloch ze wschodniego wybrzeża. Po drugie, co istotniejsze - tym razem głównym bohaterem jest nie Clint Barton, a Kate Bishop. O ile w przypadku Thora podmienienie tytułowej postaci mogło budzić kontrowersje, to tu wszystko wydaje się być na miejscu - w końcu faktycznie posługuje się ona tym samym pseudonimem i biega z łukiem, no i jest prawie tak jakby w Avengers, więc wszystko gra.

Trzeci tom przygód odzianych w fiolet łuczników tyleż samo wpisuje się w serię, co odróżnia od poprzednich dwóch tomów. Fraction wykorzystuje tytułową postać, by pobawić się kliszami (superbohaterskimi i popkulturalnymi) oraz komiksową formą. Razem z rysownikami, którzy zrobili tu znowu świetną robotę, nieźle zabawił się tu zarówno z konstrukcją plansz, jak i zwykłą sekwencyjnością w pojedynczych kadrach. Tam gdzie inny rysownik zadowoliłby się Bishop szperającą w sieci, tu mamy jeden podłużny kadr z kolejnymi stadiami zmęczenia i rezygnacji. Gdy Bishop słyszy swój zewnętrzny głos, ktoś inny pewnie wpisałby sam tekst w ramki, tu tekstowi towarzyszą wizualizacje jej wewnętrznego Ja.

Wyprawa Bishop do LA to też zupełnie inna, słoneczna, lekko psychodeliczna energia całości. Nasza bohaterka - młodsza od Bartona - jest dużo bardziej entuzjastycznie nastawiona do wszystkiego, co się dzieje, choć nie brak jej też sporej dozy naiwności, a to wszystko udało się oddać w naszym tłumaczeniu, które wydało mi się wyważone, nie przeszarżowane. Los Angeles to dziwacy, byli hipisi, dziwny detektyw, który pomaga naszej bohaterce, hodowcy marihuany. Historia Fractiona to pastiszowy przejazd po różnych wątkach - są tu oczywiście obowiązkowe wątki superbohaterskie, ale historię otwiera intryga rodem ze starych Bondów, a fabuła potem skręca w noir po udarze słonecznym.

Trzeci tom Hawkeye'a to akcja, przygoda, humor oraz odkrywanie rodzinnych sekretów. Nie ma tu może aż tak mocnych formalnych zabaw jak psi zeszyt z poprzedniego tomu, ale to dalej dobra lektura, którą fani serii powinni być usatysfakcjonowani.

Opublikowano:Hawkeye #03: L.A. Woman

Hawkeye #03: L.A. Woman

Scenariusz: Matt Fraction
Rysunki: Javier Pulido, Annie Wu
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Seria: Hawkeye, Marvel Now
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 120
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127906
WASZA OCENA
6.00
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Tajemnice Los Angeles Tajemnice Los Angeles Tajemnice Los Angeles

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-