baner

Recenzja

Coraz lepszy młot

Jan Sławiński recenzuje Czarny Młot #02: Wydarzenie
8/10
Coraz lepszy młot
8/10
Pierwszy tom „Czarnego młota” chwaliłem m.in. za świeże podejście do wyeksploatowanego tematu superbohaterów, wielowymiarowe postaci i zgrabne połączenie kameralnej historii z hołdem dla Złotej Ery amerykańskiego komiksu. Tom drugi, zatytułowany „Wydarzenie”, nie ustępuje w tych kwestiach poprzednikowi, a ponadto idzie o krok dalej. O ile początek serii skupiał się na bohaterach, tak kontynuacja rozwija świat przedstawiony, prezentuje kolejne retrospekcje z przeszłości głównych postaci i konsekwentnie rozwija intrygę, która w „Tajnej genezie” była ledwie zarysowana.

„Wydarzenie” rzuca więcej światła na okoliczności śmierci tytułowego bohatera, Czarnego Młota, i wydarzenia, na skutek których grupa bohaterów została uwięziona na farmie jego imienia. Lemire znowu bawi się schematami superbohaterskich opowieści i wraz z rysownikami - znanym z poprzedniego tomu Deanem Ormstonem i debiutującym w serii Davidem Rubinem – garściami czerpie z pulpowych opowieści z pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu „Wydarzenie” zostało podszyte subtelną nutką ironii i momentami zahacza o metakomentarz na temat gatunku, co pozwala czytelnikowi czerpać dodatkową przyjemność z lektury.

„Tajna geneza” była ogromnym zaskoczeniem, „Wydarzenie” tylko potwierdza, że nieoczekiwanie wysoki poziom pierwszej części to nie przypadek. Tajemnica się zagęszcza, bohaterowie pokazują nowe twarze, zaś Lemire ponownie potrafi stworzyć zarówno kameralną, jak i trzymającą w napięciu opowieść o grupce ludzi (tym razem decyduje się nawet na kilka fabularnych wolt, które mocno mieszają czytelnikowi w głowie). Ludzi, obdarzonych supermocami, ale jednocześnie bardzo nam bliskich w swych marzeniach, niepewności i codziennych lękach. Z niecierpliwością wypatruję kontynuacji, mam również nadzieję, że wydawnictwo Egmont zdecyduje się na publikację w Polsce cyklu spin-offów „From the world of Black Hammer” (m. in. o Sherlocku Frankensteinie i Doktorze Starze), którymi obrosła oryginalna seria – zwłaszcza że tom trzeci "Czarnego Młota" w USA zapowiedziano dopiero na styczeń przyszłego roku.

Opublikowano:Czarny Młot #02: Wydarzenie

Czarny Młot #02: Wydarzenie

Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Dean Ormston, Dave Stewart
Kolor: Dave Stewart
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2018
Seria: Czarny Młot
Tytuł oryginału: Black Hammer Volume 2: The Event
Rok wydania oryginału: 2017
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 176
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119727
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Coraz lepszy młot Coraz lepszy młot Coraz lepszy młot

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-