baner

Recenzja

Gdy plany biorą w łeb

Krzysztof Tymczyński recenzuje Tyler Cross #01: Black Rock
8/10
Gdy plany biorą w łeb
8/10
Wydawnictwo OMG! Wytwórnia Słowobrazu odgrażało się, że kolejny wydany przez nich komiks autorstwa Fabiana Nury’ego wdepcze nas w ziemię i sprawi, że będziemy chcieli tego jeszcze więcej. Ze sporymi oczekiwaniami więc zasiadłem do lektury i po jej zakończeniu mogłem wyrzucić z siebie tylko krótkie ”wow”!

Tytułowy bohater komiksu to typ spod ciemnej gwiazdy, który z powodu splotu niekorzystnych wydarzeń wylądował na pustkowiu bez gotówki, ale za to z siedemnastoma kilogramami heroiny. Aby je sprzedać i mocno zarobić, musi wrócić do cywilizacji, której tylko namiastkę znajduje w mieścinie Black Rock. Rządzący tam magnaci naftowi nie lubią obcych ludzi, a już zwłaszcza takich, którzy wtykają nos w nie swoje sprawy. Szykuje się sporych rozmiarów awantura.

Już pierwsze zapowiedzi wydania w naszym kraju ”Tylera Crossa” nasuwały dość oczywiste skojarzenia z książkowym cyklem o Parkerze autorstwa Richarda Starka, a zwłaszcza jego komiksową adaptacją, której twórcą kilka lat temu stał się nieodżałowany Darwyn Cooke. Nie jest to całkowicie bezpodstawne, bo sam Fabien Nury na łamach załączonych w tomie materiałów dodatków przyznaje się do inspiracji dziełami różnych uznanych autorów powieści kryminalnych, w tym także właśnie Starka. I chociaż pomiędzy Crossem a Parkerem można doszukać się jeszcze wielu podobieństw, to jednak stwierdzenie, iż są identyczne byłoby dużą nadinterpretacją. Fabien Nury nie ukrywa swoich inspiracji, ale nie posuwa się do zwykłego kalkowania stylu prowadzenia prezentowanej opowieści i bardzo szybko naznacza komiks swoją ręką. W efekcie otrzymujemy fascynujący i obfitujący w ciekawe rozwiązania komiks.

Bardzo podoba mi się rozbicie linii narracyjnych na kilka postaci, w tym także pozornie tych mniej istotnych. Chociaż początek komiksu przedstawiony jest wyłącznie z perspektywy Crossa, po przybyciu postaci tej do Black Rock Nury przerzuca ciężar dźwigania głównego wątku pomiędzy kilku miejscowych. Jedna z przedstawianych perspektyw jest szczególnie ciekawa, ponieważ poszczególne wydarzenia pokazane są z punktu widzenia grzechotnika, co udało się uchwycić w bardzo ciekawy sposób i fragmenty są stają się jednymi z najlepszych w całym tomie. Rozbicie perspektyw daje dobry efekt i czytelnik nawet nie zauważa momentu, w którym Tyler Cross przestaje być narratorem, a zostaje mimowolnym uczestnikiem rozgrywki, której miejscem jest mieścina oddalona od cywilizacji.

”Tyler Cross” jest zarazem komiksem stylistycznie nieco przerysowanym. Nury pewne elementy swojej opowieści celowo wyolbrzymia, co jednak ponownie doskonale zdaje egzamin. Dzielnie wspomaga go w tym rysownik Bruno, którego wyrazista i charakterystyczna kreska potęguje tylko wrażenie przesady. Kwadratowe szczęki, ogromne nosy, wręcz kreskówkowe wyolbrzymienie niektórych cech poszczególnych postaci – wszystko to wydaje się być naturalne i bardzo na miejscu. Wyrazy uznania należą się także Laurence Croix, która odpowiedzialna była na kolory. Artystka ta wywiązała się ze swojego zadania brawurowo, dzięki czemu ”Tyler Cross” czaruje także zastosowanymi w nim barwami. Kolejny raz wspomnę o scenach z grzechotnikiem, które dzięki Croix skąpane są w bladej zieleni, co prezentuje się wyśmienicie.

Wydawnictwo OMG! Wytwórnia Słowobrazu tym razem postawiło na miękką okładkę, lecz i tak jakości wydania komiksu nie można zarzucić absolutnie niczego. Już od czasu ”Jam Jest Legion” mamy pewność, że włodarze firmy nie dopuszczają, żeby do sprzedaży trafił produkt, któremu można coś zarzucić. Cena okładkowa w wysokości 66 złotych jest uczciwą kwotą za tak wydany komiks, więc nie ma się nad czym zastanawiać.

”Tyler Cross” to bardzo ciekawy, sprawnie napisany i równie okazale narysowany komiks, który znać po prostu wypada.

Opublikowano:Tyler Cross #01: Black Rock

Tyler Cross #01: Black Rock

Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Bruno
Kolor: Laurence Croix
Ilustracja: Cyril Pedrosa, Pierre Alary, Richard Guerineau, Sylvain Vallee
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Seria: Tyler Cross
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 104
Cena: 66,00 zł
Wydawnictwo: OMG! Wytwórnia Słowobrazu
ISBN: 9788394411022
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!

Galerie

Gdy plany biorą w łeb Gdy plany biorą w łeb Gdy plany biorą w łeb

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-