baner

Recenzja

Corto na Czarnym Lądzie

Krzysztof Zimiński recenzuje Corto Maltese. Przygody etiopskie
7/10
Corto na Czarnym Lądzie
7/10
Ostatnie podróże zaprowadziły Corto Maltese w sam środek Europy ogarniętej Wielką Wojną. Kolejny tom jego przygód wiedzie go do Afryki, gdzie może nie ma do czynienia z tak olbrzymim konfliktem, ale dużo lepiej nie jest, bo i tam nie brakuje napięć. Co więcej - nawet tam sięgają macki europejskich szpiegów.

Hugo Pratt po raz kolejny przedstawia konfrontację rdzennej ludności z białym człowiekiem i skrzyżowanie odległych sobie kultur. Zgromadzone tu historyjki to starcia tubylców z galopującym (choć nieco wystraszonym) kolonializmem, muzułmańscy fanatycy, tajne stowarzyszenie strzegące na kontynencie porządku czy nietypowa historia romantyczna, wplątana w rodowe waśnie. W każdą z tych kryzysowych sytuacji pakuje się oczywiście nasz awanturnik, który - co istotne - nie jest tu zwykle głównym bohaterem, a raczej uczestnikiem zdarzeń, a przy okazji obserwatorem.

Afryka oczami Pratta to ląd mistyczny i uduchowiony. Wersety Koranu mieszają się tu z szamanizmem i pierwotnymi wierzeniami rdzennej ludności, a biały człowiek pozostaje nieproszonym gościem. Jak zwykle wspólnym mianownikiem pozostaje tytułowy Corto, który dzięki swojej otwartości i braku uprzedzeń potrafi się odnaleźć i w Ameryce Łacińskiej, na wyspach Polinezji czy właśnie na Czarnym Lądzie.

"Przygody etiopskie" to jak to zwykle w tej serii przygoda i kontakt z obcymi kulturami, rysowane kreską włoskiego mistrza. Widać tu pociągnięcia tuszu, które później miały zainspirować Franka Millera, ale w tym tomie chyba bardziej niż w poprzednich uzasadniony wydał mi się nałożony potem kolor. Piaskowe żółcie nadają tym historiom specyficznego i jak najbardziej wskazanego ciepła. W końcu to podróż na gorący kontynent, więc wszystko wydaje się być na swoim miejscu.

Opublikowano:Corto Maltese. Przygody etiopskie

Corto Maltese. Przygody etiopskie

Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Kolor: Patrizia Zanotti
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2018
Seria: Corto Maltese, Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: 2. Les Éthiopiques
Rok wydania oryginału: 1978
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 216 x 285 mm
Stron: 96
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126428
WASZA OCENA
8.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Corto na Czarnym Lądzie Corto na Czarnym Lądzie Corto na Czarnym Lądzie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-