Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Kobieta kontra świat

Tomasz Kleszcz recenzuje Briggs Land #01: Kobieca ręka
7/10
Kobieta kontra świat
7/10
Amerykańskie wartości, amerykański styl życia, amerykańskie realia. Briggs Land to historia sensacyjna osadzona w świecie, który w Polsce znamy głównie z filmów. I porównanie do filmowego obrazu wydaje się tu bardzo na miejscu.

Jim Briggs to bezwzględny, brutalny biały mężczyzna, zarządzający specyficzną firmą. Dlaczego użyłem określenia biały? Rasizm ma w albumie pisanym przez Wooda niepoślednią rolę. Szerzej o tym w dalszej części tekstu. A co oznacza specyficzna firma? Briggs i jego rodzina posiadają rozległe terytoria, wraz z wioskami i zamieszkującymi je ludźmi oraz cennymi złożami surowców. Mimo sporej władzy nie jest jednak wszechmocny i trafia do więzienia. Interesem zarządza według ścisłych instrukcji żona, Grace, do momentu, w którym postanawia uwolnić się spod władzy męża i przejąć po nim schedę. Nie jest w stanie zrobić tego ot tak, po prostu odwracając się od męża, nie tylko dlatego, że jest kobietą - a na terytorium Briggsów panuje ultrapatriarchalny system - ale również dlatego, że nazwisko otrzymała po mężu, nie urodziła się z nim. Dlatego potrzebuje pomocy.

Wraz z mężem doczekała się trzech synów. Najstarszy Caleb to rasista, wierzący w czystość białej rasy i święte prawo do zdobywania - każdymi metodami - tego, na co ma ochotę. Młodszy - Noah to bezwzględny zabójca pełniący rolę ochroniarza pilnującego porządku na posiadłościach rodzinnych, wreszcie najmłodszy - Isaac to były żołnierz, w którym matka znajduje najsilniejsze poparcie. Zachwianie dotychczasowym porządkiem będzie od bohaterki wymagało nie lada wysiłku, by w tym specyficznym środowisku, zdominowanym przez brutalnych, specyficznie pojmujących świat mężczyzn nie dać się zdominować. Dodatkowo empatia, którą w sobie nosi, sprawi, że zadanie przed nią stojące będzie jeszcze trudniejsze, na jaw bowiem wyjdą nieprzyjemne rzeczy, jakich mężczyźni dopuszczają się w wioskach.

Wood zbudował przekonujący, rozbudowany świat, ale trzeba podkreślić, że ta historia skierowana jest do grupy czytelników lubujących się w historiach typu political fiction. Postaci skonstruowane są całkiem przekonująco, ale opowieść - przynajmniej piszącego te słowa - nie wciąga. Bardzo amerykański klimat narzuca porównanie do filmów chociażby ze Stevenem Seagalem z okresu jego świetności, która dziś nieco wyblakła. Różnica jest taka, że tutaj zamiast pięści i sztuk walki mamy kobietę, która zmierzyć musi się z bezwzględnym wrogiem - własnym mężem. Biali twardziele, jeżdżący wielkimi wozami i wymachujący pukawkami, jakby byli kuloodporni, nie robią na czytelniku należytego wrażenia. Silnie eksponowana nietolerancja szarpie pewne istotne struny, jak chociażby niszczący amerykańską gospodarkę zalew chińszczyzny - z którym większość konsumentów raczej nie odczuwa dyskomfortu nie tylko z oceanem, ale i w całej unii - ale są to elementy poboczne. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja.

Całkiem dobrze album prezentuje się graficznie. Mack Chater pracuje w dość luźnym, momentami niedbałym stylu, w którym odnajdujemy jednak wszystkie elementy niezbędne do prowadzenia obrazkowej narracji. Postaci są doskonale rozpoznawalne, scenografia - choć oszczędna - buduje klimat odpowiadający prezentowanej treści. Zasługa dobrego odbioru leży również po stronie kolorystów, którzy wpisują się oszczędną, przemyślaną i pasującą do scenariusza tonacją barw.

Briggs Land to rzetelnie zrealizowany projekt, który powinien spodobać się czytelnikom lubiącym sensacyjno-kryminalne opowieści osadzone we współczesnych realiach. Kobieca Ręka wprowadza w środowisko, nakreśla sytuację i przedstawia bohaterów. Jak na razie brak tu większych fajerwerków, które powodowałyby, że po wydawnictwo należy koniecznie sięgnąć. Wiele zależy od kierunku, jaki scenarzysta obierze przedstawiając nam dalsze losy swoich bohaterów.

Opublikowano:Briggs Land #01: Kobieca ręka

Briggs Land #01: Kobieca ręka

Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Mack Chater
Kolor: Lee Loughridge, Jeremy Colwell
Okładka: Mack Chater, Brian Wood
Ilustracja: Tula Lotay
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Seria: Briggs Land
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 160
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126336
WASZA OCENA
7.50
Średnia z 2 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!

Galerie

Kobieta kontra świat Kobieta kontra świat Kobieta kontra świat

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-