baner

Recenzja

Kacperiada z komiksem w tle

Karol Sus recenzuje Kacperiada
8/10
Kacperiada z komiksem w tle
8/10
Grzegorz Kasdepke, autor licznych i bardzo cenionych książek dla dzieci i młodzieży z komiksem ma niewiele wspólnego. Teoretycznie, niewiele wspólnego z komiksem ma również najnowsza animacja będąca adaptacją serii książek o przygodach Kacpra i Ady, wprowadzona do dystrybucji przez Galapagos „Kacperiada”. Teoretycznie, gdyż za animacją stoi studio Human Ark, w którym liczba twórców komiksowych na metrze kwadratowym jest nad wyraz wysoka.

Pośród ludzi odpowiedzialnych za „Kacperiadę” wyróżnić można bowiem Wojtka Wawszczyka (autor „Pana Żarówki”), Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka („Tymek i Mistrz”), Kamil Polak oraz Michał „Śledziu” Śledziński („Osiedle Swoboda”) którzy zajmują się reżyserią. Wśród osób odpowiedzialnych za całość znalazł się także szef wydawnictwa Kultura Gniewu, Szymon Holcman, który objął funkcję producenta wykonawczego.

Skierowany do dzieci serial składa się na dzień dzisiejszy z trzynastu odcinków i rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Najważniejszą są oczywiście perypetie tytułowych bohaterów. Sympatyczne dzieciaki będą więc zmagały się z tremą przed pierwszym dniem szkoły, posądzeniem o kradzież, problemem z wielorybem (!) na podwórku czy niesympatycznym sąsiadem. Druga warstwa serialu to natomiast nierzeczywisty świat Muchomściciela, superbohatera z ulubionej kreskówki Kacpra. Rysowane przez Leśniaka wstawki z Muchomścicielem są często przyczynkiem do nowej przygody bohaterów lub też jej celnym podsumowaniem.

Human Ark udaje się tym samym dość trudna sztuka połączenia atrakcyjnego dla młodego odbiorcy widowiska z odrobiną nienachalnego dydaktyzmu. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetny pierwowzór i duży potencjał drzemiący w sympatycznych, a przy tym autentycznych i zwyczajnych bohaterach.

„Kacperiada” to nie tylko świetny serial dla dzieciaków, ale także wyraźny sygnał wysłany widzom. Czy wreszcie możemy liczyć na polskie studio animacji z prawdziwego zdarzenia? Wielkimi krokami zbliża się film na podstawie komiksu Tadeusza Baranowskiego „Podróż smokiem Diplodokiem”. Publikowane materiały pozwalają żywić spore nadzieje, że efekt końcowy będzie przynajmniej dobry. „Kacperiada” traktowana jako przedsmak tylko wzmaga apetyt.

Opublikowano:Kacperiada

Kacperiada

Scenariusz: Rafał Skarżycki, Krzysztof Gureczny, Wojtek Wawszczyk
Premiera: Styczeń 2018
Format: DVD
Wydawnictwo: Galapagos
 • Reżyser: Wojtek Waszczyk, Kuba Tarkowski, Tomasz Leśniak, Kamil Polak, Michał Śledziński
 • Muzyka: Szymon Wysocki
 • WASZA OCENA
  Brak głosów...
  TWOJA OCENA
  Zagłosuj!

  Komentarze

  -Jeszcze nie ma komentarzy-