baner

Recenzja

Przystanek Wausau

Łukasz Słoński recenzuje Odrodzenie #01: Jesteś wśród przyjaciół
8/10
Przystanek Wausau
8/10
Kultura popularna lubi ożywiać zmarłych – zombie, wampiry czy też różne wcielenia monstrum Frankensteina. Wpisując się w ową popkulturową nekromancję, „Odrodzenie. Jesteś wśród przyjaciół” oferuje interesującą interpretację tematu „życia po śmierci”. Komiks przenosi nas do miasta Wausau w stanie Wisconsin. Już na samym początku historii mamy do czynienia z dramatycznymi wydarzeniami, których nie powstydziłby się sam Stephen King. I tak jak to bywa w książkach króla prowincjonalnego horroru, także w „Odrodzeniu” niewielka społeczność zostaje skonfrontowana ze zdecydowanie niecodzienną sytuacją. Punkt wyjściowy historii jest niczym nęcąca przynęta, na którą twórcom udało się złapać recenzenta.

Moc komiksu Seeleya oraz Nortona tkwi w ciekawym pomyśle, w którym zmartwychwstanie stanowi kluczowy element. Mieszkańcy Wausau stają się świadkami wydarzeń, w których główne role odgrywają niedawno zmarłe osoby. Na ową trudność w zrozumieniu zastanej sytuacji zwraca uwagę audycja radiowa pojawiająca się na początku komiksu. Dyskutujący goście stają po dwóch przeciwstawnych stronach barykady – religijnej oraz naukowej. Wątpliwości oraz pytania poruszone przez specjalistów nie zostają rozwiane w pierwszym tomie, ten raczej stawia przed nami kolejne zagadki i tajemnice. Potencjałem „Odrodzenia” jest również powolne kreowanie uczucia izolacja społeczności Wausau. Służby porządkowe tworzą blokadę, mającą na celu zatrzymanie osób zainteresowanych kontaktem z „cudownie” zmartwychwstałymi.

Tim Seeley postawił na wyrazistych bohaterów doskonale wpasowanych w świat, w którym kostucha przeszła na emeryturę. Jak to bywa w opowieściach o niewielkich amerykańskich miasteczkach mamy więc zapracowanych policjantów, dociekliwą dziennikarkę, nie zabrakło również pokręconego szaleńca. Główną bohaterką komiksu została policjantka Dana Cypress, przed którą scenarzysta stawia nie lada wyzwanie – wyjaśnienie zagadki powracających do życia zmarłych. W zadaniu, przed jakim staje policjantka, nie bez znaczenia będą związki rodzinne, które z pewnością zostaną rozwinięte w kolejnych tomach.

Rysunki Mike Nortona doskonale wpisują się w atmosferę komiksu grozy rzuconego na rubieżach Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje więc pokiereszowanych, straszących ciał, które potęgują horror, z jakim przychodzi żyć zwyczajnym ludziom. Artysta stawia także na charakterystyczne lokacje budujące atmosferę małego miasta. Jest więc posterunek, bary czy też znajdujące się na uboczu farmy. Na uwagę zasługują również okładki autorstwa Jenny Frison wpisujące się w mroźną estetykę pierwszego albumu.

Potencjalnych czytelników powinna zainteresować nietypowa historia o zmarłych, którym w niesmak leżenie w kostnicy. Ale, co pokazuje „Odrodzenie. Jesteś wśród przyjaciół”, ten główny wątek nie przysłania mikrohistorii budujących historię mieszkańców Wausau. Wydając komiks Seeleya oraz Nortona, Non Stop Comics poszerzyło krajową ofertę komiksów grozy z wydawnictwa Image o kolejny, interesujący tytuł.

Opublikowano:Odrodzenie #01: Jesteś wśród przyjaciół

Odrodzenie #01: Jesteś wśród przyjaciół

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Kolor: Tim Seeley
Publicystyka: Jeff Lemire
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2017
Seria: Odrodzenie
Tytuł oryginału: Revival vol. 1-3
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Robert Ziębiński
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260mm
Stron: 128
Cena: 40,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-175-2
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Przystanek Wausau Przystanek Wausau Przystanek Wausau

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-