baner

Recenzja

Początki detektywa

Łukasz Słoński recenzuje Sherlock Holmes. Crime Alleys #02: okrutny los
6/10
Początki detektywa
6/10
Akcja komiksu Sylvaina Cordurié oraz Alessandro Nespolino przenosi czytelników do Londynu roku 1876. Młody detektyw swój wolny czas poświęca przede wszystkim na rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, a przy nadarzających się okazjach na drażnieniu pracującego w Scotland Yardzie przyjaciela. Z codzienności wyrywa go seria tajemniczych porwań osób o wybitnych zdolnościach – naukowców, kucharzy czy muzyków. Pech sprawia, iż uprowadzony zostaje jeden ze znajomych detektywa. Czy młodemu Sherlockowi uda się go uratować?

Komiks skupiający się na intelektualnej pracy detektywa pokazuje człowieka, który stara się bacznie obserwować najbliższe środowisko. Jednak nie jest on ułomkiem, który da się pokonać byle oprychowi, potrafi wykorzystać swoją zwinność i siłę. Dlatego w komiksie obok fragmentów skupiających się na prowadzeniu śledztwa znalazło się również miejsce na dynamiczne sceny walki, w których uczestniczy bohater.

W historii o Sherlocku Holmesie nie mogło zabraknąć nemezis legendarnego detektywa – arcyzłego profesora Moriarty’ego. W komiksie Cordurié oraz Nespolino profesor występuje w dwóch postaciach – Henry’ego i Jamesa. Syndykat stworzony przez ojca i syna zdaje się doskonale funkcjonować, a wszystko to dzięki rządom silnej ręki. Ową brutalność rodziny Moriartych czytelnicy poznają już na początku pierwszego tomu, kiedy James topi jednego ze swoich ludzi. Courdurie stara się na każdym kroku potwierdzać złą naturę rodziny, by czytelnicy nie mieli wątpliwości, co do ich niecnych intencji.

XIX-wieczny Londyn zilustrowany przez Alessandro Nespolino to głównie podejrzane karczmy, wąskie alejki, okolice Tamizy, ale nie brakuje również oświetlonych antykwariatów czy przestronnych gabinetów. Owa zmienność lokacji pasuje do kryminalnej fabuły obu tomów. Rysunki Nespolino to nie tylko dyskusje dżentelmenów ze Scotland Yardu oraz wieczorne bankiety, to także uliczne bijatyki, podczas których w ruch idą pięści. O dopasowaniu ilustracji do dynamicznej fabuły najlepiej świadczy zakończenie drugiego tomu, w którym przeplatają się dwie historie.

„Sherlock Holmes – Crime Alleys. Pierwsza sprawa” stanowi lekką lekturę, która nabiera dynamiki w drugim tomie, w momencie gdy dochodzi do konfrontacji detektywa z Baker Street z arcymistrzem zła profesorem Moriarty’m. Mimo iż kwestia samych porwań i motywów za nimi stojących nie jest zbyt ciekawa, to już kwestia zemsty, która napędza fabułę, zdaje się spełniać swoją rolę. Gorzki pozostaje także wydźwięk samej pracy Holmesa, którego intelektualne szarady nie zawsze kończą się szczęśliwym finałem.

Opublikowano:Sherlock Holmes. Crime Alleys #02: okrutny los

Sherlock Holmes. Crime Alleys #02: okrutny los

Scenariusz: Sylvain Cordurie
Rysunki: Alessandro Nespolino
Kolor: Axel Gonzalbo
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Seria: Sherlock Holmes
Wydawca oryginału: Soleil Productions
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119536
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Początki detektywa Początki detektywa Początki detektywa

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-