baner

Recenzja

Koniec podróży bez emocji

Tomasz Kleszcz recenzuje Cyann #03: Korytarze Międzyczasu. Łagodne świty Aldalaranna
6/10
Koniec podróży bez emocji
6/10
Na tom składają się tradycyjnie dwa albumy. W Korytarzach Międzyczasu Cyann odnajduje w końcu swoją młodszą siostrę. Długa rozłąka oraz różne życiowe doświadczenia powodują, że relacje pomiędzy rodzeństwem nie należą do szczególnie ciepłych. Niemniej aby zwyciężyć w walce z wrogiem siostry muszą zewrzeć szyki, co przyniesie niespodziewane konsekwencje. Scenarzysta postanowił tutaj rozprawić się z kilkoma wątkami z wcześniejszych przygód, które zdawały się być jednorazowymi wydarzeniami, a które w natłoku innych wrażeń mogły czytelnikowi umknąć. Teraz okazuje się, że Bourgeon miał plan zakrojony na znacznie większą skalę, niż czytelnik pierwotnie mógł podejrzewać. Łagodne światy Aldalaranna prezentują znany doskonałe schemat z poprzedniej części. Cyann trafia na nową planetę, gdzie pojawia się dobra dusza wprowadzającą ją w tutejszy klimat. Sprawa nabiera rozpędu, kiedy nasza bohatera odnajduje życiowego partnera, z którym płodzi dziecko. Poukładane się życie rozsypuje się niczym domek z kart przy -zdawałoby się - pięknym momencie, jakim powinno być wybranie dla dziecka imienia...

Wszystkie motywy znane z poprzednich odsłon odnajdujemy także w ostatnim albumie. Klasycznie napisana fabuła, dziwaczne, nadmiernie eksponowane egzotyczne słownictwo stworzone na potrzeby przedstawionego świata, nieumiejętne próby budowania klimatu. Poszczególne tomy czyta się z umiarkowanym zainteresowaniem. Nawet błyskotliwe skądinąd nawiązanie do poprzednich przygód zrobione jest na tyle opornie, że nie potrafi wzbudzić należytej reakcji.

Po raz kolejny najmocniejszą stroną omawianej pozycji są ilustracje Bourgeon'a. Klasyczna, dopracowana i szczegółową kreską wzbogacona pięknymi barwami powinna się spodobać miłośnikom sztuki obrazkowej.

Żegnamy Cyann i kawałek historii, jaki reprezentuje. Fabuła prezentowana przez francuskich mistrzów ewidentnie się zestarzała i może stanowić co najwyżej ciekawostkę. Pięknie narysowana nie potrafi wciągnąć, a losy Cyann pozostaną nam obojętne. W ślad za egzotycznymi krainami podąża taka sobie opowieść, której brak czegoś, co mogłoby współczesnemu czytelnikowi szczególnie zapaść w pamięci. Album przynoszący satysfakcję głównie na poziomie wizualnym.

Opublikowano:Cyann #03: Korytarze Międzyczasu. Łagodne świty Aldalaranna

Cyann #03: Korytarze Międzyczasu. Łagodne świty Aldalaranna

Scenariusz: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Rysunki: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Kolor: Francois Bourgeon
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: Cyann, Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Le cycle de Cyann: 5. Les Couloirs de l'Entretemps, 6. Les aubes douces d'Aldalarann
Rok wydania oryginału: 2012, 2014
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x290 mm
Stron: 136
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Koniec podróży bez emocji Koniec podróży bez emocji Koniec podróży bez emocji

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-