reklama baner reklama
baner

Recenzja

Sprawa dawnej kochanki

Tymoteusz Wronka recenzuje Blacksad #01: Pośród cieni
8/10
Sprawa dawnej kochanki
8/10
Nie będę owijał w bawełnę: jestem fanem „Blacksada”… a przynajmniej byłem, bo ostatni raz czytałem serię kilka lat temu, przy okazji premiery „Amarillo”, piątego tomu serii. Niby nie jest to szmat czasu, ale doświadczenie pokazuje, że nawet te kilka lat potrafi znacząco wpłynąć na odbiór nawet ulubionych komiksów. Na szczęście w tym przypadku opowieść nadal się broni i sprawia dużą satysfakcję z lektury.

Co się rzuca w oczy przy pierwszym spojrzeniu na ten komiks? Oczywiście grafiki; a w zasadzie nie sama ich stylistyka (o której później), a fakt, że bohaterami są zwierzęta. Nie należy się jednak obawiać: to nie żadne kucyki Pony czy nawet „Zwierzogród”. To pełnokrwista opowieść o policjancie – tytułowym antropomorficznym kocie – który na własną rękę prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa na swojej dawnej kochance.

„Pośród cieni” to w zasadzie klasyczny kryminał w chandlerowskim duchu, z bohaterem wyrzuconym na margines społeczeństwa, pozornie bezwzględnym i twardym, a w rzeczywistości pełnym sentymentów i mającym wewnętrzne poczucie prawości, które niekoniecznie jest zgodne z tym, co mówi prawo czy system społeczny. Blacksad od pierwszych kadrów budzi sympatię swoją szorstkością, nieco niechlujną elegancją, dążeniem do celu za wszelką cenę. To postać potrzaskana, ale jednocześnie twarda i wytrzymała jak najlepsza stal. Któż nie kocha takich postaci i nie kibicuje im krok po kroku w walce o sprawiedliwość?

Historia stworzona przez Juana Diaza Canalesa nie byłaby aż tak mocna, gdyby nie fenomenalne ilustracje Juanj Guarnido. To on wciela w życie jednak dość klasyczny scenariusz, nadaje życia zwierzęco-ludzkim postaciom i wprowadza czytelnika do ich niesamowitego świata. Za jego sprawą banał staje się czymś oryginalnym, a postacie wydają się bardziej ludzkie… no cóż, bardziej niż ludzie. Świetna robota, dzięki której każda strona dostarcza wrażeń, które niekoniecznie są związane z samą fabułą.

Nie ukrywam, że podchodząc do lektury „Blacksada” po dobrych kilku latach, obawiałem się jak odbiorę serię: wszak ileż to już razy w ten sposób rozwiały się wspomnienia o dobrej lekturze, zastąpione rozczarowaniem? Na szczęście „Pośród cieni” nadal jest pozycją bardzo dobrą – a mówimy przecież o pierwszym i (jak wspomnienia podpowiadają) najmniej charakternym albumie w serii.

Opublikowano:Blacksad #01: Pośród cieni

Blacksad #01: Pośród cieni

Scenariusz: Juan Diaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido
Publicystyka: Regis Loisel
Wydanie: II
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: Blacksad
Tytuł oryginału: Quelque part entre les ombres
Rok wydania oryginału: 2002
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 48
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126312
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Sprawa dawnej kochanki Sprawa dawnej kochanki Sprawa dawnej kochanki

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-