Recenzja

Koniec podróży

Łukasz Słoński recenzuje Baśnie #22: Pożegnanie
7/10
Koniec podróży
7/10
W grudniu 2017 roku Egmont publikacją „Pożegnania” zakończył wydawanie „Baśni”, które rozpoczął dziesięć lat wcześniej. Epicka, wielokrotnie nagradzana seria, której zdarzały się lepsze i gorsze momenty, doczekała się ostatniego rozdziału. W finalnym tomie autorzy żegnają się ze swoimi bohaterami, a także z nami – fanami i czytelnikami cyklu.

Czy łatwo jest zakończyć historię rozpisaną na ponad 6 tysiącach stron i rozrysowaną na 26 tysiącach kadrów? Odpowiedź nie wydaje się prosta, zważywszy, iż w poprzedzających finalny album częściach coraz wyraźniejsze stawało się starcie między siostrami – Królewną Śnieżką i Różą Czerwoną. Bill Willingham podjął się więc próby zakończenia zarówno rodzinnego konfliktu obejmującego znaczną część niezwykłej społeczności, ale także całego cyklu. Owe ostatnie dni Baśniowców zostają spisane przez Ambrożego, tym samym staje się on narratorem historii walki swojej matki i ciotki. W tle głównej historii przemykają, zdawałoby się mniej ważni bohaterowie, którzy dokonają jednak czynów mających wpływ na baśniową rzeczywistość.

150 zeszyt stanowiący główną część finalnego albumu zilustrował, jak łatwo odgadnąć, Mark Buckingham. Rysownik, poprzez wykorzystanie pionowych, wąskich paneli przydał dramatyzmu ostatnim chwilom w baśniowym świecie. Zabieg ten sprawdza się w scenach, w których dochodzi do pojedynków czy też ważkich rozmów prowadzonych przez bohaterów. Miłośnicy rysunkowej różnorodności w świecie Baśniowców powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ w 22 tomie pojawia się plejada artystów m.in. Neal Adams, Lan Medina czy Bryan Talbot. Zahaczając o ilustracje, nie można nie wspomnieć o mieniącej się złotym kolorem okładce stworzonej przez Nimitę Malavię. Na rozkładanej oprawie pojawiają się bohaterowie serii, których rozpoznawanie daje sporo frajdy (leniwi w środku komiksu znajdą „ściągę” z podpisanymi postaciami).

W „Pożegnaniu” czytelnicy zostają uraczeni różnego rodzaju dodatkami. Ci, którzy zżyli się ze światem wykreowanym przez tabuny artystów nadzorowanych przez Willinghama, powinni poczuć się dopieszczeni. Pośród krótkich opowieści z cyklu „Ostatnia historia...” – których nie mogło zabraknąć w finalnym tomie – znalazło się niedługie opowiadanie ze wspaniałą ilustracją Marka Schultza. W komiksach „Letnia przepowiednia” autorzy przedstawiają dalsze losy potomstwa Bigby’ego i Królewny Śnieżki. Czytelnicy będą mogli także przeczytać ciekawe podsumowanie – to z niego zaczerpnąłem dane liczbowe użyte na początku recenzji – napisane przez Willinghama, do którego parę słów dorzucił „najbardziej zapracowany artysta” – Mark Buckingham.

„Pożegnanie” w ciekawy sposób kończy rejs baśniowego statku pełnego fantastycznych postaci. W pewnych miejscach łajba Willinghama i spółki zdawała się przeciekać, czasami wpływała na scenariuszowe mielizny. W innych zaś łapała wiatr w żagle, a przetaczające się w trakcie jej rejsu burze przynosiły pewne orzeźwienie. Sposób, w jaki zakończyła się ta podróż, może budzić zastrzeżenia, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się poprzedzające „Pożegnanie” tomy, które w żaden sposób nie sugerowały zbliżającego się finału. Według mnie, autorom, mimo tych czasami na siłę wywoływanych sztormów, udało się dopłynąć bezpiecznie do portu, w którym pożegnali się ze współpasażerami baśniowej podróży – czytelnikami.

Opublikowano:Baśnie #22: Pożegnanie

Baśnie #22: Pożegnanie

Scenariusz: Bill Willingham
Rysunki: Dan Green, Mark Buckingham, Andrew Pepoy, Steve Leialoha, Jose Marzan Jr.
Okładka: Nimit Malavia
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: Baśnie
Tytuł oryginału: Fables Vol. 22: Farewell
Rok wydania oryginału: 2015
Wydawca oryginału: Vertigo
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 168
Cena: 59,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127234
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Koniec podróży Koniec podróży Koniec podróży

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-