reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Recenzja

Dynamit i Nitrogliceryna

Tomasz Kleszcz recenzuje Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania
7/10
Dynamit i Nitrogliceryna
7/10
Kiedy w latach 90. na półki w kioskach trafiło niezwykle ekskluzywne jak na owe czasy wydanie "Sądu nad Gotham" z gościnnym występem bezpardonowego sędziego, spora część ówczesnego, dość młodego fandomu nie była na to gotowa. Teraz, kiedy przybyło lat i zmieniły się perspektywy, pojawia się idealna okazja, żeby nadrobić zaległości.

Trzeba zacząć od tego, że opowieści składające się na prezentowany zbiór w większości oparły się nieubłaganemu upływowi czasu. Czytelnik otrzymuje pięć różnorodnych opowiadań, które łączą trzy wspólne elementy. Są nimi Batman, Dredd oraz jazda bez trzymanki. Scenarzyści w osobach Morrisona i Wagnera nie biorą jeńców, dostarczając krwiste i soczyste dania, czasem zabarwione nutką szaleństwa, czasem makabrą, ale wszystkie napisane z werwą i mające swój wyjątkowy klimat. Jest to zasługą w dużej mierze również wspaniale rozpisanych postaci z bogatego panteonu superzłoczyńców zapełniających Gotham. Nie zabraknie zatem Jokera, który będzie siał chaos i zniszczenie w Mega City One. Pojawi się Brzuchomówca, Strach na Wróble czy Zagadka. Będziemy jednak mieli również okazję poznać kilka osobistości ze świata Dredda, m.in Sędziego Śmierć czy zapadającego na długo w pamięć cyborga zwącego siebie Wredną Maszyną z charakterystyczną tarczą na czole. Przedstawione przygody połączonych sił obrońców prawa, którzy w swoich metodach pracy niejednokrotnie różnią się mniej, niż chcieliby to przyznać, nie nie zawierają filozoficznych teorii, życiowych dramatów czy psychologicznej głębi. Zbiór nastawiony jest na czystą, niczym nieskrępowaną rozrywkę, przy czym jest to rozrywką wybuchową i pełna energii. Warto zaznaczyć, że gościnny występ zalicza tu jeszcze jedno indywiduum, zamieszkujące bogaty świat Universum DC. W ostatniej i najkrótszej historii zatytułowanej Psychole Motocykliści kontra Mutanci z Piekła pojawia się bowiem Ostatni Czarnian, postać święcąca szczyty popularności pod koniec ubiegłego wieku.

Niewątpliwą siłą omawianej pozycji jest oprawa graficzna, zwłaszcza jej najjaśniejszy punkt w postaci prac Simona Bisleya. Nie bez powodu artysta uzyskał ogromną sławę i popularność, nie tylko w świecie komiksu. Będący w szczytowej formie brytyjski rysownik stworzył niedościgniony i niepowtarzalny klimat, który energetyzuje pomimo upływu lat. Wspaniała malarska technika, nawiązująca do niezapomnianego Frazetty, połączona z niezwykłą wyobraźnią oraz nietuzinkowym podejściem do komiksowego medium umożliwiła Bisleyowi stworzenie ponadczasowego dzieła, którym zasłużenie zapisał się na kartach historii. Warto wymienić jeszcze Glena Fabry'ego oraz Carla Critchlowa, prezentują oni równie mistrzowski, malarski styl. Pozostałe historie zilustrowali różni artyści, którym również nie można odmówić pewnego kunsztu. Najbardziej klasyczne podejście wykazuje Cam Kennedy, pracujący przy Vendetcie w Gotham. Na tle pozostałych rysowników dość przeciętnie prezentuje się Val Semeiks, jednak historia przez niego ilustrowana jest najkrótsza i nie ma wpływu na odbiór całości. Oczywiście Egmont zadbał o najwyższą jakość wydania, więc wspaniałe plansze można podziwiać w pełnej okazałości.

"Batman/Sędzia Dredd: Wszystkie Spotkania" to bardzo ciekawa propozycja wydawnictwa Egmont, skierowana nie tylko do fanów Batmana, ale także do czytelników lubujących się w różnej maści komiksowych eksperymentach. Bowiem eksperymenty z udziałem mrocznego obrońcy Gotham, współpracującego z bezkompromisowy obrońcą Mega City One wybijają się swoją energią nie tylko na tle innych propozycji z tymi bohaterami, ale również posiadają specyficzny klimat, który nie wielu autorom udaje się uzyskać.

Opublikowano:Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania

Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania

Scenariusz: Alan Grant, John Wagner
Rysunki: Cam Kennedy, Simon Bisley, Glenn Fabry
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: DC Deluxe
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 180x275 mm
Stron: 304
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127180
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Dynamit i Nitrogliceryna Dynamit i Nitrogliceryna Dynamit i Nitrogliceryna

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-