baner

Recenzja

Walka na zapleczu

Tomasz Kleszcz recenzuje Bradl #2
7/10
Walka na zapleczu
7/10
Z obszernego wstępu dra Andrzeja Zawistowskiego dowiemy się co nieco o polskich ruchach konspiracyjnych. Jest to najbardziej bogaty w fakty historyczne element komiksu, ponieważ dalej mamy do czynienia głównie z opowieścią sensacyjną.

Druga odsłona przygód Kazimierza Leskiego kontynuuje częściowo wątki zawarte w części pierwszej. Poharatany bliznami, zaślepiony nienawiścią Radke z nadmierną łatwością drąży podziemne środowisko, w poszukiwaniu zemsty. Tymczasem Kazimierz, prowadząc swoją niezbyt legalną działalność, poznaje Helenkę. Chociaż początki nie są szczególnie łatwe, znajomość nabiera jednak rumieńców, a nowo poznana dziewczyna stanowi istotną pomoc pomoc w walce z wrogiem. A co na to Basia, którą mogliśmy zobaczyć we wcześniejszej odsłonie? Na odpowiedź na to pytanie najwyraźniej przyjdzie nam poczekać. W trakcie sprytnie przemyconych retrospekcji scenarzysta rozwija również postać Heńka, który jako żywo przywodzi na myśl stereotyp olbrzyma o łagodnym sercu.

Historia napisana jest z dużą wprawą. Piątkowski z łatwością posługuje się przesunięciami w czasie, retrospekcjami i płynnym przejściami pomiędzy scenami. Albumik jeszcze trudniej nazwać komiksem historycznym niż część pierwszą. Akcja skupia się wokół walki dwóch silnych charakterów, dla których wojna stanowi tylko scenografię i toczy się gdzieś w tle. Organizacja Muszkieterów również zeszła gdzieś na trzeci plan, być może upchanie tak dużej ilości elementów nie wyszłoby zeszytowi na dobre, który po odjęciu dodatków ma nieco ponad czterdzieści stron. Powinno spodobać się to głównie czytelnikom poszukującym dynamicznej akcji, której w Bradlu na pewno nie brakuje.

Oleksicki pracuje konsekwentnie, prezentując czytelne, wyraziste kadry. Dużą wagę przykłada do postaci, które są z łatwością rozpoznawalne. Uproszczona scenografia jest klimatyczna i adekwatna do opowiadanie historii. Ponownie należy pochwalić rodzimego artystę za umiejętny dobór palety kolorystycznej.

Drugi tom przygód Leskiego utrzymuje zapoczątkowany w debiucie kierunek. Dynamiczna akcja, żywe - choć nico stereotypowe - postaci i wojenna Warszawa w tle, a to wszystko narysowane przez świetnego Oleksickiego. Warto sprawdzić, aczkolwiek album - z uwagi na dominujący motyw pojedynku, a zaniedbanie wątków konspiracyjnych - sprawia wrażenie mniej intrygującego. Miłośnicy albumów spod znaku IPN-u mogą poczuć lekkie rozczarowanie.

Opublikowano:Bradl #2

Bradl #2

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2017
Seria: Bradl
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 64
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont, Muzeum Powstania Warszawskiego
ISBN: 9788328119000
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Walka na zapleczu Walka na zapleczu Walka na zapleczu

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-