reklama baner reklama
baner

Recenzja

Siostrzana wojna

Łukasz Słoński recenzuje Baśnie #21: Długo i szczęśliwie
7/10
Siostrzana wojna
7/10
Baśniowa saga stworzona przez Billa Willinghama zmierza ku końcowi. Po licznych przygodach, jakie scenarzysta zaserwował bohaterom tysiąca i jednej baśni, można by pomyśleć, że część z nich – zwłaszcza ta najbardziej doświadczona przez los – w końcu zazna spokoju. Niestety, pięknie brzmiąca fraza „żyli długo i szczęśliwie” w przypadku historii Willinghama wydaje się mało prawdopodobna. Zwłaszcza że herosi muszą zmagać się z przeszłością, która kładzie się cieniem na ich życiu, co też pokazuje przedostatni, 21. tom serii.

Lubujący się w żonglowaniu tajemnicami i intrygami scenarzysta dalej miesza w i tak mocno poplątanym życiu Baśniowców. Okładka „Długo i szczęśliwie” sugeruje, iż główne role przypadną Róży Czerwonej oraz Królewnie Śnieżce. I tak rzeczywiście jest. Perypetie sióstr zostają zdeterminowane przez przeszłość, z magią głęboko tkwiącą w ich rodzinie. Willingham, nie dając ostatecznych odpowiedzi, pozostawia czytelników z wątpliwościami dotyczącymi losu głównych aktorów baśniowego dramatu. Tom ten pełen jest spisków, naprędce zawiązywanych paktów zmieniających rozkład sił w zbliżającej się konfrontacji. Wątki te z powodzeniem mogłyby stanowić podstawę dla fabuł następnych 10 albumów.

Problemy dotykające Baśniowców wychodzą jednak poza ramy ich, zdawałoby się, zamkniętego świata. Nowy Jork zostaje sterroryzowany przez potwora, którego obecność stanowi zagrożenie dla zwykłych mieszkańców metropolii. Skupiając się na świecie doczesnym, Willingham pokazuje bezradność ludzi wobec baśniowej bestii. Nowojorska policja nie potrafi sobie poradzić z rozjuszonym potworem, dlatego też do nierównej walki kieruje jednostki specjalne. Tylko czy ktokolwiek z doczesnych jest w stanie zawalczyć z magiczną istotą?

„Baśnie” to nie tylko rodzinne perypetie Róży Czerwonej i Królewny Śnieżki oraz problemy zwykłych ludzi z niezwykłym monstrum. To także poboczne postaci, których nie brak w bogatym w herosów i nikczemników świecie Baśniowców. Już w poprzednich tomach autorzy dostarczali czytelnikom kilkustronicowych historii dodających kolorytu baśniowemu uniwersum. Także „Długo i szczęśliwie” zostało wzbogacone o tego typu przerywniki, które pozwalają choć na chwilę oderwać się od głównego wątku, przy czym dopasowują się one do schyłkowego klimatu komiksu. W tych niedługich historyjkach czytelnicy mogą poznać dalsze losy m.in. trzech ślepych myszy, które docierają do wyśnionej krainy.

Główną opowieść ilustruje wierny towarzysz Willinghama – Mark Buckingham, który z lekkością kreuje odmiennie nastrojowo rysunki. Bez trudu odnajduje się w tworzeniu dynamicznych kadrów z pojedynkami, ponurych scen z grasującym po nowojorskich ulicach monstrum czy spokojniejszych fragmentów skupiających się na rozmowach bohaterów. Ilustracje wspomnianych powyżej historii pobocznych zostały stworzone przez plejadę rysowników, wśród których znaleźli się współpracujących już wcześniej z Willinghamem - Terry Moore, Tony Akins czy Eric Shanower. Na wzmiankę zasługują również charakterystyczne rysunki Jae Lee, które doskonale wpasowują się do militarystycznej baśni o Księciu Uroczym.

Po zapoznaniu się z treścią komiksu można stwierdzić, iż tytuł tego tomu jest mocno przewrotny. W przypadku niektórych postaci szczęście wydaje się odległym marzeniem. Scenarzysta zostawia czytelników z wielką niewiadomą, ponieważ ciężko stwierdzić, w którą stronę podąży finał całej opowieść. Czy rzeczywiście dojdzie do brutalnej konfrontacji między bliskimi sobie osobami? Odpowiedzi na to, jak i inne pytania czytelnicy będą musieli poszukać w ostatniej części serii.

Opublikowano:Baśnie #21: Długo i szczęśliwie

Baśnie #21: Długo i szczęśliwie

Scenariusz: Bill Willingham
Rysunki: Steve Leialoha, Mark Buckingham
Okładka: Nimit Malavia
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2017
Seria: Baśnie
Tytuł oryginału: Fables Vol. 21: Happily Ever After
Rok wydania oryginału: 2015
Wydawca oryginału: Vertigo
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 200
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127012
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Siostrzana wojna Siostrzana wojna Siostrzana wojna

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-