Nowe Teksty

Starzejąca się klasyka
Kleszczo "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"
Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Kilkanaście nocy z tysiąca

Paweł Panic recenzuje Hasib i królowa węży
8/10
Kilkanaście nocy z tysiąca
8/10
W swoim najnowszym dziele David B. powraca na Bliski Wschód. Po syntezie historii regionu, zaprezentowanej w „Najlepszych wrogach”, tym razem sięga po motywy legendarno-baśniowe, których mogliśmy skosztować dzięki wydanemu przed laty „Uzbrojonemu ogrodowi”.

Zamieszczony w tamtym tomie „Zamaskowany Prorok” był osadzoną w historycznych realiach opowieścią fantastyczną, stanowiącą ostrzeżenie przed fanatyzmem religijnym. Tym razem autor zrezygnował z zahaczania o aktualną problematykę i stworzył efektowną adaptację baśni o królowej węży, mniej znanym fragmencie „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Szkatułkowy charakter wspomnianego dzieła sprawia, że w ramach opowieści snutej przez Szeherezadę zaprezentowane zostały trzy historie.

W trakcie lektury nie sposób się nudzić. Na każdym kroku pojawia się kolejna niezwykła istota, a wydarzenia przenoszą się z miejsca na miejsce. Wszystko jest jednak bardzo czytelne, poszczególne opowieści płynnie się przenikają, a zwroty akcji wcale nie są tak oczywiste, jak można by oczekiwać po baśniowej fabule. Dla wszystkich miłośników tego typu historii atrakcyjny na pewno będzie klasyczny motyw wędrówki bohatera, który ukazano w trzech różnych wariantach. Oczywiście, przez wspomnianą baśniowość, realia są bardzo umowne, a poszczególne postacie sprowadzono do roli nośników pewnych prawd i idei. Taki jest jednak urok tego typu opowieści. Każdy, kto oczekuje fabuły, prowadzenia akcji, a przede wszystkim bohaterów na miarę serialu HBO, raczej nie ma tutaj czego szukać.

Jak zwykle u Davida B. na wysokim poziomie stoją ilustracje. Jego styl graficzny jest idealny do opowiadania historii rozgrywających się w mniej lub bardziej baśniowym średniowieczu – o czym mogliśmy przekonać się przy okazji przywoływanego już „Uzbrojonego ogrodu”. W przeciwieństwie do dotychczas wydanych u nas komiksów autorstwa Francuza, „Hasib i królowa węży” jest tytułem w pełni kolorowym. Barwne plansze robią świetne wrażenie, ale ciężko w ich przypadku skupić się na detalu w takim stopniu, jak miało to miejsce we wcześniejszych dziełach. Momentami ilustracjom po prostu brak głębi, co przy czerni i bieli, tudzież sepii, nie stanowiło żadnego problemu. Na szczęście tam, gdzie autor mocniej stylizuje swoje rysunki na grafiki z epoki, efekt jest piorunujący. Doskonale wypadają również wszelkie elementy ornamentyki, a całostronicowe plansze, na których pojawiają się Szeherezada i sułtan Szachrijar, to już w ogóle klasa sama w sobie.

„Hasib i królowa węży” to bardzo dobra adaptacja, która zachowuje ducha oryginału. Dlatego właśnie każdy, kto chciałby skosztować dojrzałej wersji „Księgi tysiąca i jednej nocy” – innej, ale nie aż tak odległej od ułagodzonych wersji dziecięcych – powinien sięgnąć po najnowszy komiks Davida B.

Opublikowano:Hasib i królowa węży

Hasib i królowa węży

Scenariusz: David B.
Rysunki: David B.
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2017
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 × 285 mm
Stron: 112
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-62-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Kilkanaście nocy z tysiąca Kilkanaście nocy z tysiąca Kilkanaście nocy z tysiąca

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-