reklama baner reklama

Nowe Teksty

Nie tylko Nietoperz
Kleszcz o Nightwing #01: Lepszy niż Batman
Atak socjotechniczny na Ms Marvel
Ms. Marvel #03: Zdruzgotana
Sprawa dawnej kochanki
Tymczyński o "Blacksad #01: Pośród cieni"
Trupy pod łóżkiem Jessiki Jones
Gierszewski o Jessica Jones: Alias #04
Czy każdy kapitalista to świnia?
Myszka Miki. Kawa "Zombo"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

Zapytaj Wydawcę

baner

Recenzja

Tak powinno się to robić

Tomasz Kleszcz recenzuje Universal War One. Tom 1
8/10
Tak powinno się to robić
8/10
Wydawnictwo Egmont wypuściło pierwszy tom dzieła Bajrama w 2002 roku. Wydawanie serii wstrzymano jednak po trzech albumach, które stanowią niejako zamkniętą, chociaż niedokończoną całość. Na szczęście po 15 latach zupełnie inne wydawnictwo zdecydowało się wrócić do tego tytułu i była to bardzo dobra decyzja.

Kosmos, nie tak odległa przyszłość. Ludzkość skolonizowała układ słoneczny. I rozniosła po nim wszystkie swoje najgorsze przywary. Dowiadujemy się zatem o konflikcie pomiędzy Federacją Ziem Zjednoczonych a Konfederacją Kolonii Przemysłowych CIC, którego eskalacja może doprowadzić do wybuchu pierwszej wojny wszechświatowej. Konflikt ten stanowi jednak tylko tło dla wydarzenia, które przyjdzie czytelnikowi śledzić. Oto bowiem pomiędzy Saturnem a Uranem pojawia się niesamowita, zagadkowa ściana, z którą dowództwo Federacji nie wie, co począć.

Do zbadania ewenementu oddelegowany zostaje odział Purgatory. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, ponieważ zespół składa się z kryminalistów obdarowanych szansą odkupienia swych win, a których perypetie stanowią sedno omawianej trylogii. Nie jest to może najoryginalniejsze rozwiązanie, ale spełnia swoje zadanie. Opisywanie głównych postaci mija się z celem i zajęłoby zbyt dużo miejsca, dość powiedzieć, że każda z nich ma silnie wyeksponowaną cechę charakteru, która ją definiuje. Jest to z jednej strony dobry zabieg, autorowi udało się stworzyć przekonujące i żywe postaci, co nie jest łatwym zadaniem. Z drugiej strony przez eksponowanie tylko jednej dominującej cechy postaci stały się bardzo monolityczne, a co za tym idzie czarno-białe. Saga jednak jest dość obszerna i przynosi pewne niespodzianki, które nadają bohaterom dodatkowych, niewidocznych z początku cech osobowości.

Historia przedstawiona "Universal War One" została skrupulatnie rozplanowana na tomy. Mająca strukturę pętli fabuła jest wciągająca i komiksy czyta się na tyle dobrze, że ciężko oderwać się od lektury przed dotarciem do finału. Te momenty, kiedy wydarzenia z początku historii mają bezpośredni wpływ na akcję dziejącą się kilkadziesiąt stron dalej, to jedna z najpiękniejszych rzeczy w dobrych scenariuszach. Po każdym kolejnym albumie chce się w świat stworzony przez Bajrama zanurkować głębiej.

Zaangażowanie autora widać nie tylko w dopracowanym scenariuszu. Oprawa graficzna również stoi na wysokim poziomie i pozostaje w pamięci na długo. Momentami kojarzyć się może z kultową "Wieczną Wojną", niemniej Bajram wypracował swój oryginalny styl, a poza tym swoją pracę wykonuje ze znacznie większym rozmachem. Widać, że artysta dobrze czuje się w kosmicznych klimatach. Rysownik doskonale operuje również kolorem, dzięki któremu poszczególne sceny są zróżnicowane i klimatyczne. W zasadzie jedyny zarzut, jaki można by wysunąć, to nierówny momentami poziom rysowania postaci, zwłaszcza twarzy, które od dopracowanych i szczegółowych przechodzą w prawie szkicowe i odwrotnie. Niemniej to drobnostka, która nie przeszkadza w odbiorze.

Jakość wydania również trzyma wysoki standard, zwiększając tylko przyjemność płynącą z obcowania z tym tytułem. Duży format, wysoka jakość druku, dobre nasycenie barw oraz dodatki powinny zadowolić najbardziej wybrednych.

"Universal War One" to świetny, dopracowany i pięknie narysowany komiks sci-fi. Wciągająca, przemyślana fabuła, żywe postaci i rozmach zachęcają do lektury. Nie pozostaje nic innego, jak polecić ten komiks każdemu choć częściowo lubiącemu zanurzyć się od czasu do czasu w kosmiczne klimaty. Dla fanów gatunku pozycja równie obowiązkowa, co "Wieczna Wojna".

Opublikowano:Universal War One. Tom 1

Universal War One. Tom 1

Scenariusz: Denis Bajram
Rysunki: Denis Bajram
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2017
Seria: Universal War
Wydawca oryginału: Soleil
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 215 x 290 mm
Stron: 168
Cena: 99 zł
Wydawnictwo: Elemental
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-